Boğaz'dan '263'le geçti

Formula 1 pilotu David Coulthard, dün aracıyla 263 kilometre hız yaparak Boğaz Köprüsü'nde bir tur attı. Ancak nazar değmiş olacak ki aracını park edince motoru bir anda alev aldı.
Haber: HALİL YAZICIOĞLU / Arşivi

İSTANBUL - Dün İstanbul, yine bir ilke şahit oldu. Formula takımlarından Red Bull'un İskoç pilotu David Coulthard, Boğaz Köprüsü'nde salına salına dolaştı ve sonrasında başladığı yere, Dolmabahçe Sarayı'na geri döndü. Coulthard, izleyeceği güzergâhla ilgili son bilgileri almak için Dolmabahçe Sarayı'nın giriş kapısına geldiğinde bahçedeki saat kulesi 09.15'i gösteriyordu. Ardından vakti zamanında padişahın devlet işlerini yürüttüğü Mabeyn ile Harem dairesinin arasına park edilmiş aracının yanına gitti Motorun gürültüsü heybetli Muayede Salonu'na doğru yankılanırken, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç da meraklı gözlerle aracı izliyordu. Coulthard tulumuyla podyuma geldi. İlklere imza atmak konusunda hevesinden şüphe edilmeyen memleket ahalisinin 'yaratıcı' düşüncesiyle Bakan Atilla Koç startı damalı bayrak yerine Türk bayrağıyla verdi!
Coulthard Saltanat Kapısı'ndan çıkış yaparken İstanbullular, duraklarda belediye otobüsü yerine Red Bull 1'i bekledi. Yıldız Yokuşu'nu tırmanarak 263 kilometre ortalama hızla Boğaziçi Köprüsü'ne varan Coulthard Asya Kıtası'na geçti ve 'para vermeden geçtiği' gişelerin önünde spin attıktan sonra Dolmabahçe'ye dönmek için direksiyonunu Avrupa'ya kırdı.
Motor alev aldı
Saray girişinde araç durunca görevliler ve 'gönüllüler' bir el atıverdi. Coulthard varış noktasına geldiğinde ise aracının motoru tur sırasında yeterince hızlanamadığı için alev aldı. Ardından Türkiye Otomobil ve Motor Sporları Federasyonu Başkanı Mümtaz Tahincioğlu'nun da katıldığı basın toplantısına geçildi. İstanbul Grand Prix'sinde Türkiye logolu araçla yarışacak Coulthard, söze Avrupa ve Asya arasında Formula 1 aracı kullanan ilk insan olmaktan duyduğu mutluluğunu belirterek başladı.
Senna'nın yerini almıştı
Formula 1'de güvenlik meselesi söz konusu olduğunda, Coulthard'a soru sormamak mümkün değil. Zira Coulthard bu konuda kara mizah olarak nitelendirilebilecek tecrübeler yaşadı. İskoç pilot, Formula 1 kariyerine 1994'te Williams'ın test pilotu olarak başladı. Mayıs 1994'teki San Marino yarışında önce Rubens Barrichello antrenman turlarında ciddi şekilde sakatlandı. Ertesi gün sıralama turlarında Roland Ratzenberger hayatını kaybedince, pilotlar yarış gününün sabahında, Uluslararası Otomobil Sporları Federasyonu'yla güvenlik konusunda tartışması için kendilerine lider olarak Williams pilotu Ayrton Senna'yı seçtiler. Kaderin cilvesi, Senna o gün pistte hayata veda ederken Williams onun yerini Coulthard'la dolduruyordu!
Hayatın kıymetini ona sor
F1'e böylesine bir tecrübeyle adım atan Coulthard, bu sezon 19 Haziran'daki Indianapolis yarışından sonra yeniden gündeme gelen güvenlik sorunuyla ilgili, İstanbul'a gelmeden önceki gün 'özellikle antrenman turlarındaki güvenlik önlemleriyle ilgili iyileştirmeler yapılmazsa' pilotların greve gidebileceğini ve bu harekete liderlik yapabileceğini söylemişti.
Mayıs 2000'de uçak kazasından sağ salim kurtulan, metroda çalışan kardeşi ise Londra'da bombaların patladığı gün 'uyuyakalan' İskoçyalı pilot, Formula 1'de grev ihtimali hakkındaki sorumuz üzerine, güvenliğin öncelikli unsur olması gerektiğini belirtti. David Coulthard 'Yedi Tepeli Şehrin' kubbesine hoş bir sada bırakarak 21 Ağustos'ta tekrar görüşmek dileğiyle Boğaz'a el salladı.


    http://www.radikal.com.tr/7522497522490

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.