Boğaz'dan 'Melen' geçecek

Melen suyunu Ömerli Barajı'ndan sonra Avrupa kıtasına taşıyacak dünyanın en kalın su boruları İstanbul Boğazı'nın derin sularına döşeniyor.

İSTANBUL - Melen suyunu Ömerli Barajı'ndan sonra Avrupa kıtasına taşıyacak dünyanın en kalın su boruları İstanbul Boğazı'nın derin sularına döşeniyor. Erken tamamlanması için çalışmalarına hız verilen ve yarın ilk kademesi tamamlanacak olan Melen suyu, İstanbul'un Avrupa yakası için de yeni içme suyu kaynağı olacak.
Anadolu yakasının en önemli su kaynağı olan Ömerli Barajı'na getirilecek Melen suyu, inşa edilen Boğaz Geçiş Hattı ile Avrupa yakasına ulaşacak. Salacak-Sarayburnu arasına inşa edilen Boğaz Geçiş Hattı Projesi'nde 16 bar basınca dayanıklı, 1200 milimetre çapında dünyanın en kalın boruları kullanılıyor. Projenin hayata geçirilmesi de dünyada benzer uygulamalar arasında rekor sayılabilecek bir sürede mümkün olacak.
Sarayburnu-Salacak İsale Hattı'nın inşası için Boğaz tabanında 1850 metrelik kazı yapıldı. Her biri 1200 milimetre çapında, 13 metre uzunluğunda ve yaklaşık beş ton ağırlığında olan borular Sarayburnu'nda kaynağı yapılarak denizin altından Salacak'a çekiliyor. Toplam 32 milyon 111 bin YTL'ye mal olacak projenin tamamlanmasıyla Avrupa yakasına günlük 300 bin metreküp suyun ulaştırılması sağlanacak. Boğaz Geçiş Hattı projesi kapsamında inşa edilmekte olan birbirine paralel iki isale hattı ile Avrupa yakasına iletilecek su, burada Münzevi ve Bahçelievler depoları'na ulaşacak. Buradan da Avrupa yakasının ihtiyacını karşılaması için şehre pompalanacak.