Boğaziçi Kız Yurdu'na bıçaklı saldırı

Boğaziçi Kız Yurdu'na bıçaklı saldırı
Boğaziçi Kız Yurdu'na bıçaklı saldırı
Boğaziçi Üniversitesi'nin Güney Kampüsü'nde bulunan kız yurduna gelen kimliği belirsiz bir kişi, odasına girdiği genç kızı jiletle yaralandıktan sonra kayıplara karıştı.

RADİKAL-Olay sabah saat 06.00 sıralarında Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsü'nde bulunan üniversiteye ait  1. Kız Yurdu'nda yaşandı. Edinilen bilgiye göre, yaz okulu olduğu için öğrencilerin kaldığı yurda  giren kimliği belirsiz bir kişi, odaların tek tek kontrol ettikten sonra 5. kata çıktı. Bu kişi, tek başına kalan bir öğrencinin odasına girdi. Bu sırada genç kız uyandı. Öğrenci ile bu kişi arasında arbede yaşandı. Elinde jilet bulunduğu öğrenilen saldırgan genç kızı ellerinden yaralandı. Öğrencinin çığlıkları üzerine yan odada kalan öğrenciler ile yurdun güvenlik görevlilerinin yardıma geldiğini gören saldırgan, olay yerinden kaçmayı başardı. Olayın duyulması üzerine kampüs içindeki bütün yurtlarda kalan öğrenciler yaşanan olaya tepki gösterdiler. Örenciler, sabah saatlerinde yurt önünde arkadaşlarına yapılan saldırıyı protesto  etti. Yaralı kız öğrenci tedavisinin ardından taburcu edilirken polis kaçan saldırganının güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerinden yola çıkarak bu kişiyi arıyor.

ÜNİVERSİTE: RESMİ SORUŞTURMA BAŞLATMIŞTIR.

Boğaziçi Üniversitesi, yaşanan olayla ilgili olarak sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:"8 Ağustos 2015, Cumartesi günü sabaha karşı 1. Kız Yurduna bir erkek, yangın merdivenini kullanıp pencereyi zorlayarak girmiş ve yurtta kalan kadın öğrencilerimize saldırı girişiminde bulunmuştur. Alarmın çalması üzerine güvenlik görevlimiz derhal müdahale etmiştir. Ancak bu esnada saldırgan bir öğrencimizi hafif şekilde yaralamış ve diğer bazı öğrencilerimizi korkutmuştur.

Boğaziçi Üniversitesi yurdundaki jiletli saldırı protesto edildi

Bu olay karşısında duyduğumuz derin üzüntüyü geçmiş olsun dileklerimizle sizinle paylaşmak istiyoruz.Yaralı öğrencimiz tedavisinin hastanede ayakta yapılmasının ardından Emniyet birimleri tarafından ifadesi verildi. Üniversitenin davet ettiği güvenlik mensupları olay mahallinde tespitlerini yaparak, resmi soruşturma başlatmıştır.

Olayın mağduru olan yurt sakini öğrencilerimizle gün içinde bir toplantı yapılacaktır. Görevli psikiyatristimiz de gün boyu görüşmelere açık olacak ve onlarla bir araya gelecektir. Ayrıca 1. Kız Yurdunda kalan öğrencilerimizin bugünkü sınavları ile ilgili gerekli düzenleme Yaz Okulu Ofisi tarafından yapılmaktadır. Hepimize tekrar geçmiş olsun"

GÖRGÜ TANIĞI OLAYI ANLATTI

Saldırının meydana geldiği sırada  yurtta kalan kız öğrencilerden biri, "Bugün sabah saat 06.00 sıralarında erkek sesleriyle uyandık. Aynı odada kaldığım bir arkadaşım hemen sesin geldiği üst kata çıktı. Sonra yanımıza gelerek üst katta kalan bir kıza elinde jilet olan birinin saldırdığını söyledi. Bunun üzerine biz de giyinip dışarı çıktık. Arkadaşımızı gördüğümüzde elinde  ve kolunda kan vardı, elinde kesikler olduğunu gördük. Güvenlikçiler saldırganı kovalamışlar ancak yetişememişler. Olay, polise ve ilk yardım ekiplerine haber verildi. Arkadaşımız ambulansla hastaneye götürüldü. Polis ise olayın yaşandığı odada incelemelerde bulundu" dedi.

SALDIRGANI GÜVENLİK KAMERASINDA GÖRDÜLER

Olaydan sonra polisin güvenlik kameralarını incelediğini ifade eden öğrenci, saldırganın binaya yangın merdiveninden girdiğinin tespit edildiğini söyledi. Kız öğrenci, "Polis kameraları izlerken biz de izledik bu görüntüleri. .Görüntüdeki saldırganı yurtta kalan bazı arkadaşlarımız gece saatlerinde kampüs içinde de görmüşler. Görüntülerde bu kişinin  tek bir odaya değil birden fazla odaya girip kontrol ettiğini gördük. Saldırıya uğrayan arkadaşımızn odada tek başına kaldığı için saldırıya uğradığını düşünüyoruz.  Yaralı arkadaşımı ambulansta gördüm. Saldırgan kendisine sesini çıkarırsan 'seni keserim' demiş. Ancak arkadaşımız buna refleks göstererek elleriyle engel olmaya çalışmış. Bu nedenle ellerinde kesikler var" diye konuştu.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİNİN ARTIRILMASINI İSTEDİLER

Kampüsün  güvenlik önlemlerinin yeterli olmadığını dile getiren öğrenci, "Güney Kampüsünün üç kapısı var. Buralarda kimlik kontrolü var. Ancak ben dün akşam kendi kimliğimi göstererek üç arkadaşımı soktum. Ziyaretçi defteri tutuyor ancak arkadaşlarım bu deftere kayıt yapılmadı. Güvenlik var ancak yeterli değil" dedi.

Kuzey Kampüsü'nde kalan bir erkek öğrenci ise "Bizim yurtlarda düzenlenen protestolarla olaydan haberimiz oldu. Bazı arkadaşlarımız olayı megafonla kampüs içinde duyurdular. Okulumuzda böyle bir şeyin olması bizi tedirgin etti. Güvenlik olarak kendimizi çok rahat hissedemiyoruz. Kampüs içinde güvenliğin biraz daha artırılmasını en azından girişlerde kimin girip çıktığının belli olması gerekiyor" ifadelerini kullandı. (dha/Enver ALAS)