Boğaziçi Üniversitesi yurdundaki jiletli saldırı protesto edildi

Boğaziçi Üniversitesi yurdundaki jiletli saldırı protesto edildi
Boğaziçi Üniversitesi yurdundaki jiletli saldırı protesto edildi
Kampüs önünde toplanan bir grup öğrenci,Boğaziçi Üniversitesi yurdundaki jiletli saldırıyı protesto etti.

Boğaziçi Üniversitesi'nden bir grup öğrenci, sabah saatlerinde kampüs içinde bulunun yurtta kalan bir kıza yönelik jiletli saldırıyı protesto etti. Üniversitenin Kuzey Kampüsü'nde toplanan yaklaşık 50 kişilik grup saat 16.00 sıralarında Güney Kampüsü'ne doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşe bazı erkek öğrencilerin de katılarak destek verdiği görüldü. Grup, yürüyüş boyunca alkışlarla saldırıyı protesto ederken,  ' Kadın , yaşam, özgürlük', 'Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz', 'Kadınlar sokağa hesap sormaya' şeklinde sloganlar attı. Güney Kampüsü'ne gelen grup burada bir basın açıklaması yaptı. Açıklamayı grup adına üniversitenin Batı Dilleri Edebiyatları Bölümü 3. sınıf öğrencisi Tilbe Akın yaptı.

Boğaziçi Kız Yurdu'na bıçaklı saldırı

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Bir güne daha tecavüz ve şiddetle uyandık. Cinsel sapkınlıkla yoğrulmuş ve artık çürümüş ataerkil düzen bugün hiç olmadığı kadar yakınımızdaydı. Sabah 06.00 sıralarında kimliği tespit edilemeyen bir erkek, yangın merdiveni kapısının bozuk olmasından istifade ederek Güney Kampüs'te bulunan kadın yurduna girdi ve odasında tek başına yakaladığı bir kadına tecavüz etmeye çalıştı. Arkadaşımızın ses çıkararak karşı koyması, tecavüzcü tarafından jiletle tüm kol bölgesinin yaralanmasıyla sonuçlandı.

Okullarda, iş yerlerinde, sokaklarda, evlerde yaşanan şiddet ve tacizler aynı bütünün parçaları, Ne bütün sokaklara turnikeler koydurtmak ve kimlik kontrolü yapmak mümkün ne de tecavüzün sebebi tecavüzcünün sapkın karakterleriyle sınırlı. Bizler, Boğaziçi Ünversitesi'nden kadınlar olarak bu kısıtlamaları kabul etmiyoruz. Kadının korumaya muhtaç olduğuna dair algıyı gerek fikirsel gerek eylemsel mücadelesiyle yıkmayı amaçlayan kadın dayanışması ile kurtuluşumuzu ve öz savunma mekanizmalarımızı inşa etmeye çağırıyoruz." Grup basın açıklamasının ardından kısa bir süre daha slogan atarak olaysız bir şekilde dağıldı.

Enver ALAS - İSTANBUL- DHA