Boğaziçi'nde bütçe isyanı

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabih Tansal, devletin vakıf üniversitelerine ayırdığı bütçeyi eleştirerek...

İSTANBUL - Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabih Tansal, devletin vakıf üniversitelerine ayırdığı bütçeyi eleştirerek, "Bizim üniversitemize verilen bütçe 13 trilyon lira. Maaşları çıkarınca 7 trilyon kalıyor. Bu paranın büyük bölümü de devlet bürokrasisine gidiyor" dedi.
Boğaziçi Üniversitesi ve bölümlerini tanıtan bir basın toplantısı düzenleyen Tansal, devlet tarafından vakıf üniversitelerine 12 trilyon bütçe ayrıldığını, bu bütçenin 7 trilyonunun Bilkent, 3 trilyonunun ise Başkent üniversitesine verilmesini düşündürücü bulduğunu ifade etti. Tansal, "Sorunlarımızı dile getirdiğimizde bize sözler verildi. Söz verilip de bu sözlerin yerine getirilmemesi bizi düş kırıklığına uğrattı" diye konuştu.
'Bütçe sabit, dolar değil'
Kendilerine verilen ocak başındaki bütçenin
ekonomik krizin ardından sabit kaldığını söyleyen Tansal, "Sadece bizim kütüphanemizin gideri 1.5 milyon dolar. Yayınlarımızı dolar bazında alıyoruz. Ocak başında alabiliyorduk şimdi ise karşılamıyor. Ek bütçe istedik ancak sonuçlanmadı" dedi. Tansal kolaya kaçan, az yatırım isteyen bölümlerden oluşan bazı vakıf üniversitelerinden farklı olduklarını 'hakiki' ve üniversitenin anlamına uygun bir eğitim verdiklerini kaydetti.