Boğaz'ın dibi hareketli

2009'da tamamlanması hedeflenen Marmaray Boğaz Tüp Geçişi inşaatı türlü zorluklara karşın sürüyor. 20 yıl önce Haliç'ten taşınan sanayi tesislerinin yarattığı çevre kirliliği yıllar sonra Marmaray Boğaz Tüp Geçişi güzergâhında 'ağırmetal' olarak ortaya çıktı.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - 2009'da tamamlanması hedeflenen Marmaray Boğaz Tüp Geçişi inşaatı türlü zorluklara karşın sürüyor. 20 yıl önce Haliç'ten taşınan sanayi tesislerinin yarattığı çevre kirliliği yıllar sonra Marmaray Boğaz Tüp Geçişi güzergâhında 'ağırmetal' olarak ortaya çıktı. Sarayburnu açıklarında deniz tabanına oturan 120 bin metreküp ağırmetal, özel olarak depolanarak Kartal'da gömülecek.
İstanbul Boğazı'nın ortasındaki Japon sondaj gemisi Saroula'da kamp kuran Marmaray mühendisleri, güzergâhta karşılarına çıkan batık gemi, çevre kirliliği, şiddetli rüzgâr ve akıntı engellerine karşı projeyi zamanında bitirmeye çalışıyor. Bir yıldır arkeolojik kazıların yapıldığı Marmaray'ın Üsküdar, Sirkeci, Yenikapı ve Yedikule'deki kara istasyonlarında Ekimde metro kazılarına başlanması planlanırken denizdeki çalışmalar hız kazandı. Sondaj gemisindeki Türk ve Japon mühendisler, Üsküdar-Sarayburnu arasındaki 461 metrelik deniz tabanında 15-25 metre derinliğinde ve 19 metre genişliğinde zemin iyileştirmesi ve kanal çalışması yapıyor. Ulaştırma Bakanlığı Demiryolları, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü İstanbul Bölge Müdürlüğü Araştırma Geliştirme Başmühendisi Osman Altun şu bilgileri verdi:
Depreme dayanıklı: Deniz içinde birbirine zıt 4 knots hıza sahip üst ve alt akıntıyla, deniz üstündeyse zaman zaman fırtınaya dönüşen şiddetli rüzgârla mücadele ederek dünyanın en derin batırma tüp tünelini hayata geçirmeye çalışıyoruz. Dört sondaj kuyusundaki 16 ayrı kanaldan deniz tabanının 25 metre altına inerek zemine beton püskürtüyoruz. Her kanalda 20-30 balon var ve her defasında deniz dibinden yüzeyine doğru 33 santimetre yükselerek 3 bin 252 kolon çakıyor, depremde sıvılaşma riskine karşı zemini güçlendiriyoruz. Yükü eşit dağıtmak için bu dolgu alanı ile zemin arasında 1.25 metrelik çakıl yastık yapıyoruz. Bu yastığın üzerine batırma tüp tüneli oturtup denizin kaldırma kuvvetinden etkilenmemesi ve tabanın yeniden eski haline gelmesi için 15 metreye kadar üstünü kaya malzemesiyle kapatacağız. Bu sayede büyük bir depremde bile metro çalışmaya devam edecek.
Dev havuz inşaatı: Marmaray'ın denizin altında içinden geçeceği 1.3 kilometre uzunluğundaki 11 parça batırma tüp tüneli yapacak dev kalıbın inşasına Tuzla Tersanesi'nde başladık. Ekimde tamamlanacak havuzda boyu dokuz metre, genişliği 16 metre olan ortalama 135 metrelik 11 tüp tünel inşa edilecek. Bu tüpler Tuzla'dan Üsküdar'a kadar 40 kilometre yüzdürülecek ve her iki tarafındaki kapakları açılarak batırılacak. 2006 başında ilk tüpleri deniz altında birleştirmeyi hedefliyoruz.
Beş köstebek çalışacak: Yıl sonundan itibaren Marmaray'ın karada yapılacak 12 kilometre uzunluğundaki delme dip tüneli kazısında beş adet dev tünel köstebeği, yeraltında aynı anda 55 santimetrelik delme ve beton kaplama yapmaya başlayacak.
3.7 katrilyona mal olacak
Marmaray olarak bilinen Boğaz Demiryolu Tüp Geçişi ve Gebze-Halkalı Yüzeysel Metrosu, 63 kilometre uzunluğundaki Gebze-Haydarpaşa ve Sirkeci-Halkalı banliyö hatlarının iyileştirilip metroya dönüştürülmesi ve 13 kilometre uzunluğundaki Boğaz Tüp Geçişi aşamalarından oluşuyor. Proje tamamlanınca Yenikapı-Söğütlüçeşme 12, Gebze-Halkalı 105, Üsküdar-Sirkeci dört, Taksim-Kadıköy 14 dakikaya inecek. 3.7 katrilyon liraya mal olacak Marmaray'ın 2009'da hizmete girmesi hedefleniyor.


    http://www.radikal.com.tr/7473587473580

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.