Boğazlara yeni sistem geliyor

Türk boğazlarında geçişlerin daha etkin ve sağlıklı olarak yapılması amacıyla, Denizcilik Müsteşarlığı yeni bir proje çalışmasını daha başlattı. Otomatik Tanımlama Sistemi'yle tüm gemiler kontrol altına alınacak.

ANKARA - Türk boğazlarında geçişlerin daha etkin ve sağlıklı olarak yapılması amacıyla, Denizcilik Müsteşarlığı yeni bir proje çalışmasını daha başlattı. Otomatik Tanımlama Sistemi'yle tüm gemiler kontrol altına alınacak.
Alınan bilgiye göre, kısa bir süre önce Gemi Trafik İzleme Sistemi ile boğazların kontrolünü sağlamayı başaran Denizcilik Müsteşarlığı, programına aldığı ve kısa adı AIS olan Otomatik Tanılama Sistemi'yle, boğazlardaki her türlü geçişleri daha sıkı takip ve denetleme altına alacak. Denizcilik Müsteşarlığı'nın ilk etapta İstanbul, Çanakkale daha sonra da Marmara Denizi'nde hizmete almayı planladığı Otomatik Tanımlama (kimlik) sistemiyle ilgili fizibilite çalışmalarına başlandı. AIS sisteminin 2006 yılı sonunda devreye alınması planlanıyor. Yaklaşık 3 milyon avroya mal olması planlanan sistemin finansmanı, Avrupa Yatırım Bankası tarafından karşılanacak.
Söz konusu AIS sistemiyle boğazlara girecek olan tüm gemiler, otomatik tanımlamayla kontrol altına alınacak. Sistemle boğazlarda kazalar büyük ölçüde önlenecek, ÖTV'siz yakıt kullanan tekneler, yine yasal olmayan yollardan balıkçılık yapan gemiler de kontrol altına alınmış olacak. İlk etapta İstanbul ve Çanakkale'de hizmet verecek olan sistemin önümüzdeki yıllarda yaygınlaştırılması planlanıyor.


    http://www.radikal.com.tr/7522477522470

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.