Boğazlar'da batan çıkmıyor

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul ve Çanakkale boğazlarında son 10 yılda 173 kaza meydana geldiğini, batan gemilerin hiçbirinin çıkarılmadığını açıkladı.

ANKARA - Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul ve Çanakkale boğazlarında son 10 yılda 173 kaza meydana geldiğini, batan gemilerin hiçbirinin çıkarılmadığını açıkladı. Yıldırım'ın verdiği bilgiye göre, 1994-2003 arasında İstanbul Boğazı'nda sürtünme, çatışma, karaya oturma gibi 103 kaza, Çanakkale Boğazı'nda da 70 kaza meydana geldi.
Batan gemilerden ise henüz çıkarılan olmadı. Boğazlar'da bulunan batıkların çıkarılması amacıyla gerekli yasal düzenleme hazırlıklarının sürdürüldüğünü belirten Yıldırım, yaşanan kazaların Marmara Denizi ve Boğazlar'da meydana getirdiği zararlar hakkında da şunları söyledi:
"Boğazlar'da artan gemi trafiği, hem çevreyi kirletiyor, hem doğal hayatı bozuyor. Birçok Akdeniz kökenli balık türü, Ege ve Marmara'yı geçerek Karadeniz'e ulaşmakta. Boğazlar, Karadeniz ve Akdeniz'deki biyolojik çeşitliliğin devamı için hayati önemi haiz.
İstanbul Boğazı yıllardan beri deniz canlıları için doğal yaşam ortamıyken,
kirlendiği için üretkenliğini yitirdi. Boğaz önemli bir biyolojik koridor, ancak yılda ortalama 48 bin gemi geçmesinden dolayı sürekli kirletilmekte. Karadeniz'de yaşayan deniz canlısı türlerinin büyük çoğunluğu Akdeniz'den gelir. Ancak son yıllarda bu göç artık durdu."