Boğazlarda güvenlik alarmı

Denizcilik Müsteşarlığı, ilgili kurum ve kuruluşlara yazı göndererek, boğazlarda olası terör eylemlerine karşı etkin önlem alınmasını istedi.

Denizcilik Müsteşarlığı, ilgili kurum ve kuruluşlara bir yazı göndererek, Türk boğazlarında olası her türlü terör eylemine karşı etkin önlemler almaları ve teyakkuz halinde bulunmalarını istedi.
Müsteşarlık, ABD'deki saldırılarla yeniden gündeme gelen terör eylemlerine karşı
coğrafi konumu nedeniyle stratejik öneme sahip olan Türkiye'de de yeni birtakım önlemler alınmasının zaruretinin ortaya çıktığını belirterek, ilgili kurum ve kuruluşlara 'ihbar' konulu bir yazı gönderdi. Yazıda, muhtemel terörist saldırılara karşı alınması gereken tedbirler ve tavsiyeler bildirildi.
Yazıya göre, Türk boğazlarında gösteri amaçlı uçuş yapacak tüm hava taşıtları müsteşarlıktan da izin almak zorunda olacak. Geçiş yapacak tehlikeli yük taşıyan gemilere karşı karadan olabilecek olası bir saldırıya karşı boğazın her iki yakasında gerekli tedbirler alınacak. Türk boğazları dışında limanlar, iskeleler, tersaneler, marinalar, petrol dolum-boşaltım tesisleri başta olmak üzere kıyı şeridinde yeralan ve deniz taşımacılığı konusunda faaliyetleri bulunan tüm yapı, tesis, işletmeler olası terör eylemlerine karşın ihtiyatlı olacak.