Boğulurken el eleydiler

Çiftçi Mehmet Sucu, Atatürk Barajı'ndan beslenen Hacı Hıdır Göleti'nden motorla su çekerek tarlasını suluyordu. Saat sabahın dördüydü. Motor durunca gölete gitti.

ŞANLIURFA - Çiftçi Mehmet Sucu, Atatürk Barajı'ndan beslenen Hacı Hıdır Göleti'nden motorla su çekerek tarlasını suluyordu. Saat sabahın dördüydü. Motor durunca gölete gitti. Gördüğü manzara korkunçtu: Üç kızın cesedi kol kolaydı. İsimlerinin Ebru, Ümran ve Kamile olduğunu sonra öğrendi. Hemen jandarmaya haber verdi.
Şanlıurfa'nın Hilvan ilçesinde kilim yıkamak için gittikleri gölette boğulan yaşları altıyla 20 arasında değişen yedi kızın cesedi dün çıkarıldı. En son bulunan altı yaşındaki Esra ve 16 yaşındaki Öznür Sütpak da ölüme ele ele gitttiği belirlendi.
Yukarıkucak Köyü'nü yasa boğan olaylar şöyle gelişti: Çiftçi Bahri Sütpak, kışlık temizlik için kilim ve halıları yıkayacak yeterli suyun oturdukları yerde olmaması nedeniyle kızlarıyla kardeşinin kızlarını alarak beş kilometre uzaklıkta Hacı Hıdır Göleti'ne götürdü. Bahri Sütpak bir ağacın dibinde uyurken kızı altı yaşındaki Esra, 10 yaşındaki Kamile'yle kardeşinin kızları 11 yaşındaki Ebru, 16 yaşındaki Öznur, 20 yaşındaki Ümran, 13 yaşındaki Gönül ve 12 yaşındaki Hülya kilim ve halıları yıkamaya başladı. Amca kızları, Hacıkamil Köprüsü'nün toprakla buluştuğu noktada temizliklerini yaparken altı yaşındaki Esra suya düştü. Yüzme bilmeyen diğer kızlar da Esra'yı kurtarmak için suya atladı. Kuzenler yorgun düşünce suya gömülerek gözden kayboldu.
Baba Sütpak olaydan sonra sinir krizi geçirirken dört dalgıç önceki gece yaptığı arama çalışmalarından sonuç alamadı.
Üç ceset su yüzüne çıktı
Çifti Sucu'nun ihbarından sonra polisin sualtı dalgıçları, Şanlıurfa Sivil Savunma, Diyarbakır Sivil Savunma, Diyarbakır Belediyesi Arama Kurtarma ekibi, gölete girerek diğer cesetleri aramaya başladı.
Köylüler, kızların cesetlerini bulamayan polisin sualtı dalgıçlarının arama yapmasına tepki göstererek, "Kızların cesetlerinin yeri belliydi. Bırakıp gittiler, bu nedenle Diyarbakır'dan gelen ekip arama yapsın" dedi. Çıkan tartışma, jandarmanın araya girmesiyle büyümeden önlendi. Her iki ekibin de birlikte sürdürdüğü çalışma sırasında, saat 08.30 sıralarında Hülya ile Gönül Sütpak'ın cesetleri çıkarıldı. Saat 09.00'da da Esra ve Öznür Özpak'ın cesetlerinin balık ağlarına takılı ve el ele tutuşmuş olarak bulundu.
Valiyle köylüler tartıştı
Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan da olay yerine gelerek kızların ailesine başsağlığı dileğinde bulundu. Kızların aileleri ve köylülerse valiye, "Dün (önceki gün) neredeydiniz?" dedi. Vali Yavaşcan şöyle konuştu: "Çocuk cesetlerinin üzerinden siyaset yapmayın. Ben gelsem ben mi göle girecektim? Diyarbakır Belediyesi'nin reklamını yapmayın. Onlar benim de evlatlarım."
Yedi kız, Yukarıkucak Köyü'nde Kürtçe ağıtlarla yan yana toprağa verildi. (dha, aa)