@ismailsaymaz

'Boksır bana pek yakışıyor'

Kadıköy Belediyesi'nin Caddebostan Plajı'nda görevlendirdiği 'Sahil adabını bilmeyenlerle mücadele timi' geri püskürtüldü. İç çamaşırıyla yüzenlerin yanıtları: "Sana ne? Boksır yakışıyor... Kimseden utanacak değilim. İstesem bunu da çıkarırım..."
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi
VAHAP ŞATIR / Arşivi

İSTANBUL - Kadıköy Belediyesi'nin Büyükşehir Belediyesi'ne ait Caddebostan Plajı'nda don, etek, bluz ve elbiseyle denize girenlere karşı başlattığı 'kibar denetim' daha ilk günlerinde yenik düştü. Plajda güvenlik görevlileri ile donlu erkekler arasında kovalamaca yaşanırken, başörtülü, gecelikli kadınlar gün boyu denizden çıkmadı. Mayolu Caddebostan sakinleri ile donlu-elbiseli halk arasında soğuk rüzgârlar esti.
Kadıköy Belediyesi'nin Caddebostan Plajı'nda uygunsuz giyimi önlemek için oluşturduğu 33 kişilik güvenlik ekibi, önceki gün göreve başladı. Kırmızı tişörtlü güvenlik görevlileri uygunsuz kıyafetle plaja girilmesini engellemekle görevlendirilirken, mavi tişörtlüler plaj çevresinde mangal yakılmasını önlemeyi hedefledi. Kırmızı tişörtlüler, 'Donla mücadele timi' olarak anılmaktan oldukça rahatsızdı. Mavi tişörtlüler ise ilk iki günde plajda hiç mangal yakan olmamasının mutluluğunu yaşadı.
'Bugün son gün ha!'
Güvenlik görevlisi Serkan Kamil, daha ilk gün, üstelik hafta içi olmasına rağmen aşırı yoğunluk olduğu görüşündeydi. Kamil, takibe aldığı donlu gençleri ve etekli, başörtülü kadınları denizden çıkarabilmek için çok uğraştı. Kamil'in "Bugün son kardeşim. Yarın sizi denize sokmam, kumsalda kalırsınız ona göre!" uyarısına kulak asan olmadı. Uyarılarının dinlenilmediğini gören diğer görevliler ya güneşten kaçıp gölge bir yere sığındı ya da kumsal boyunca gezindi. Ancak Serkan Kamil çok sabırlıydı.
Kamil'den ilk azarı işiten donla denize giren Mithat Şimşir oldu. Şimşir, görevli Kamil'in uyarısına karşılık "Sana ne, ben boksırla denize girmeyi seviyorum" diyerek oradan uzaklaştı. Şimşir'e göre insanların tercihlerine karışılmamalıydı: "Bana bu yakışıyor. Bunu giyiyorum. Yarın da giyeceğim. Arkadaşlar da giyecek. Bakalım ne diyecekler?"
'Islanayım derken...'
Şortla denize giren Bedriye Gümüş ise aslında uyarılara hak veriyordu: "Aslında girmeyecektim. Çocuklar ısrar etti. Şöyle bir ıslanayım dedim. Baktım su çok sıcak bir daha da çıkmadım." Gümüş, güvenlik görevlisi Kamil'in uyarılarına rağmen yüzmeye devam etti. Kamil, "Neyse yarın nasıl olsa giremeyeceksiniz" diyerek, mücadelenin daha çetin geçeceğinin işaretini verdi. Mesainin son bulduğu 20.00'ye kadar süren kovalamacayı don ve etek giyenler kazandı.
Durum mayolu ve şortlu muhit sakinlerini çileden çıkarttı. 35 yıllık Caddebostanlı 60 yaşındaki Yüksel Kan, çok kızgındı: "Biri önümden geçerken 'Bari donunu da çıkarsaydın evladım' dedim. Hiç yüzüme bakmadı." Kan'la birlikte denize giren Hüseyin Gürbüz de, "Gecelikle bile denize giriyorlar. Tüm vücut hatları ortada. Olacak iş değil" diye konuştu.
Mayo satışı yapılamadı
Plajda satılmak üzere hazırlatılan ucuz mayoların satışı ise henüz fiyat belirlenmediği için denetimin ikinci günü olan dün de yapılamadı. Kareli boksır iç çamaşırı ile plaja gelen Hüseyin Demir'e girişte 'Belediye başkanı emriyle' bu kıyafetle plaja giremeyeceğini söylendi. Gümrük işiyle uğraştığını belirten Demir'in yanıtı sert oldu. Kendisini uyaran Kamil'e "Benim kim olduğumu biliyor musun?" diyen ve plaja alınmamasını hakaret kabul eden Demir, "İstersem bunu da çıkarırım. Benim utanılacak bir şeyim yok" diyerek plajdan ayrıldı.
Görevlilerin fark etmediği mavi boksırlı 'özgürlükçü' bir genç ise istediği gibi denize girme özgürlüğüne kimsenin engel olmayacağını, zaten parasının da olmadığını söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7540997540990

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.