'Bölgede güvenlik yok' diyen askerin başı dertte

12 yaşındaki Ceylan Önkol'ün ölümüyle ilgilenen savcıya 'Bölgede güvenlik yok' diyerek 3 gün engel olan jandarmaya soruşturma açıldı


Ferit ASLAN

DİYARBAKIR - Lice İlçesi'ne bağlı Şeanlik Köyü Paşaçiya Mezrası'na geçen ay meydana gelen patlamada 12 yaşındaki Ceylan Önkol'un öldüğü yere gitmek isteyen Cumhuriyet Savcısına, ‘Olay yerinin teröre müzahir bölge olduğu, şu aşamada olay yerine gidilmesinin kolluk kuvvetleri ve Cumhuriyet Başsavcılığı refakatinde götürülecek heyet açısından büyük bir risk oluşturduğunu’ söyleyen Lice İlçesi'ndeki görevli askerler hakkında ‘Adli görevi yerine getirmeme' suçlamasıyla soruşturma açıldı.
Önkol'un avukatı Serdar Çelebi, soruşturmanın olumlu bir adım olduğunu anlatırken “Savcı ilk gün olay yerine gitse belki günlerdir tartıştığımız bir çok konuyu tartışmayacaktık ve bilirkişi raporu böyle çıkmayacaktı”diye konuştu.
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Lice İlçesi'ne bağlı Şenlik Köyü'nün Paşaçiya Mezrası Cemal Tepe Mevkii'nde 28 Eylül’de meydana gelen patlamada Ceylan Önkol öldü. Soruşturmayı yürüten Lice Cumhuriyet Savcısı Mustafa Kamil Çolak'ı olay yerine, güvenlik gerekçesiyle götürmeyen Jandarma görevlileri hakkında, ‘Adli görevi yerine getirmeme' suçundan soruşturma açtığı belirtildi. Soruşturmanın olayın yaşandığı bölgede bulunan Abalı Jandarma Karalolu'ndaki görevlileri mi yoksa Lice İlçe Jandarma Komutanlığı'ndaki görevlileri mi kapsadığına dair bilgi alınamazken soruşturma kapsamında bazı yetkili askerlerin ifadelerine başvurulduğu öğrenildi.JANDARMA, SAVCIYA NE DEMİŞTİ?Lice İlçesi'ne bağlı Şenlik Köyü Paşaçiya Mezrası Cemal Tepe Mevkii'nde 28 Eylül'de meydana gelen patlamadan 6 saat sonra güvenlik gerekçesiyle cesedi köylüler tarafından Abalı Jandarma Karakolu'na getirilen Ceylan Önkol için adli muayene tutanağı hazırlandı. Cumhuriyet Savcısı Çolak ve otopsiyi yapan doktorun imzasınıda taşıyan tutanakta, olay yeri ile ilgili jandarmanın Cumhuriyet savcısına söyledikleri şöyle yer almıştı:
“Olay yerinin teröre müzahir bölge olduğu, şu aşamada olay yerine gidilmesinin gerek kolluk kuvvetleri, gerek Cumhuriyet Başsavcılığı refakatinde götürülecek heyet açısından büyük bir risk oluşturduğu, bir süre önce olay yerinde yapılan kapsamlı operasyon nitecesinde bölücü terör örgütü mensuplarına ait yaşam malzemeleri ile birçok el yapımı patlayıcı madde ve amonyum nitratın ele geçirildiği, bu kapsamda belirlenecek sonraki tarihte büyük çapta askeri birlik ile olay yerine gidilmesinin uygun olacağının bildirilmesi üzerine, Cumhuriyet Savcısı CMK 250 ile görevli nöbetçi savcıyı bilgilendirerek cesedin Abalı Jandarma Karakolu'na getirilmesi talimatı verildi.”
Önkol ailesinin Avukatı Serdar Çelebi, olay günü savcının olay yerine götürülmemesinden dolayı açılan soruşturmanın önemli bir adım olduğunu söyledi. Çelebi, şöyle dedi:
“Savcı ilk gün olay yerine gitmiş olsa, günlerdir Türkiye kamuoyunun konuştuğu bir çok konuyu konuşmayacaktık. Deliller kaybolmayacaktı. Cesedin yatış biçimi bile bu tür bir soruşturmada önemlidir. Olay yerine 2 gün sonra gidilmesi ciddi sıkıntı yarattı. Daha sağlıklı otopsi yapılsa ortaya sonradan hazırlanan bilirkişi raporu çıkmayacaktı. Hazırlanan bilirkişi raporu varsayımlara dayandırılıyor. Bu anlamda soruşturma açılması gecikmişte olsa önemlidir. Ama bu ana soruşturmayı hiçbir şekilde etkilemeyecektir.”
Avukat Çelebi, hazırlanan bilirkişi raporuna itiraz etmek için kendilerine bilirkişinin hazırladığı fotoğraf ve görüntülerin verilmesini de beklediklerini ekledi. (dha)