Bolu Dağı Tüneli nihayet...

İstanbul-Ankara otoyolunun en önemli bölümünü oluşturan Bolu Dağı Tünelleri'nin ikincisinde de ışık göründü. İlk tünelde ışığa geçen hafta ulaşılmıştı.

BOLU - İstanbul-Ankara otoyolunun en önemli bölümünü oluşturan Bolu Dağı Tünelleri'nin ikincisinde de ışık göründü. İlk tünelde ışığa geçen hafta ulaşılmıştı. 1993'te başlanan kazı işlemleri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın vurduğu son kazma darbesiyle tamamlandı. Aralık 2006'da hizmete açılacak karayoluyla Ankara-İstanbul arası 3.5 saate inecek.
Tünellerdeki kazı işinin sona ermesi nedeniyle dün bir tören düzenlendi. Bolu Dağı'nın Elmalık girişindeki törene Erdoğan'ın yanı sıra Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Bayındırlık Bakanı Faruk Nafiz Özak ve İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Carlo Marsili de katıldı. 1993'ten bu yana "Proje rafa mı kaldırılacak?" denildiğini anımsatan Erdoğan, "1999'daki deprem felaketi sonrasında da tünelde meydana gelen çökme nedeniyle buraya 'Limon veya domates depolayalım' diyenler oldu.
Ama kimse 'Yüz milyonlarca dolar buraya akıtıldı' demedi" diye konuştu.
Konuşmasını Türkçe yapan İtalya Büyükelçisi Marsili de, Türkiye'de 300'den fazla İtalyan firmasının yatırımı bulunduğunu vurgulayarak "Gerçek bir AB, Türkiye'siz olamaz" dedi.
Erdoğan ve beraberindekiler daha sonra tünele girerek, kalan 3.5 metrelik kısmın delinme işlemini gerçekleştirdi. Erdoğan, makineyi bir süre kullanarak tünelde delme işlemi yaptı. Ardından, tünelin kalan 3.5 metrelik kısmı karşılıklı olarak delindi. Erdoğan, tünelde ışığın görülmesinin ardından "Vuslat gerçekleşti" diye konuştu.
Karayolları Genel Müdürlüğü'nce İtalyan Aspaldi SpA firmasına yaptırılan tünelle, Gümüşova-Gerede otoyolu tamamlandığında, Ankara-İstanbul
arası 3.5 saate inecek. Tünel Aralık 2006'da hizmete girecek. Gümüşova- Gerede Otoyolu Projesi kapsamında bugüne kadar 649 milyon dolar harcama yapıldı. Bunun 234 milyon dolarlık kısmı tünel için harcandı.
Olay rektör törende
Törene Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Rektörü Prof. Yaşar Akbıyık'ın da katılması dikkati çekti. Akbıyık, Erdoğan'ın AİBÜ Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi'nin açılış törenine katılmasını protesto etmiş, Erdoğan da "Ben siyasi bir partinin lideri olarak değil, Başbakan sıfatıyla buradayım" diyerek yanıt vermişti.


    http://www.radikal.com.tr/7566077566070

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.