Bolu Tüneli'nde haticeye değil 'netice'ye bakmalı!

Bayındırlık Bakanı Faruk Nafiz Özak, 'Bolu Tüneli'nin eksikliklere rağmen açıldığı yönündeki eleştirilere yanıt verdi. Bakan Özak, "Burada eksik olan bir şey yoktur.

ANKARA - Bayındırlık Bakanı Faruk Nafiz Özak, 'Bolu Tüneli'nin eksikliklere rağmen açıldığı yönündeki eleştirilere yanıt verdi. Bakan Özak, "Burada eksik olan bir şey yoktur. Bilakis biz tüneli açmasaydık, öbür taraftaki tıkanmalar ve kazalara baktığımız zaman son derece başarılı bir çalışma olmuştur" dedi.
23 Ocak'ta açılan Bolu Dağı Geçişi'yle ilgili eleştiriler iki noktada yoğunlaşmıştı: 1) Tünelin, tüneli inşa eden İtalyan Astaldi Şirketi'nin 'daha eksiklerimiz var' itirazına rağmen açılmış olması. 2) Bolu Dağı'ndaki kış çilesini bitireceği, en azından hafifleteceği sanılan tünelin sık sık kapanması.
TBMM Plan Bütçe Komisyonu'na gelişinde gazetecileri yanıtlayan Bakan
Özak, öncelikle İtalyan Astaldi firmasıyla ilgili iddiaları reddetti. Özak, "Açılan yol ve tünelin, yangın ve elektro mekanik sistemleriyle ilgili hiçbir sorun yok. Astaldi firması tabii ki işin tamamı bitmediği için hukuki olarak bu yazıları yazabilir, ancak gerek güvenlik, gerekse elektro mekanik sistem açısından tünelde hiçbir eksiklik bulunmuyor" dedi.
Özak, henüz açılmayan ikinci tünele uzanan viyadüklerde izolasyon çalışmalarının sürdüğünü, bu yüzden projenin kati kabulünün yapılmadığını vurguladı.
Tünel açık ama...
Özak, ikinci eleştiriyi ise 'Bolu Tüneli'nin açılışından beri (dokuz günde) sadece iki kez, o da makaslama yapan TIR yüzünden iki kez kapandığını, tünelin içinde kaza ve kazaya bağlı kapanma yaşanmadığını belirterek yanıtladı.
Özak bu yanıtıyla tünelle, tünelin olmazsa olmaz parçası olan viyadük ve köprüleri birbirinden ayrı tutmuş oldu. 'Bolu Tüneli' olarak adlandırılsa da törenle açılan Bolu Dağı Geçişi köprü, viyadükler ve sadece biri açılan iki tüp tünelden oluşan 26 kilometrelik bir bütün.
İstanbul-Ankara yönündeki tüp tünel, dokuz gün içinde şu nedenlerle 'kullanılamadı': Açılışın ertesi günü protokolü taşıyan helikopterler için oluşturulan pist kaldırıldığı için tünel öğlene kadar kapalı kaldı. Dört gün sonra buzlanma nedeniyle kayan TIR tünele girişi imkânsız hale getirdi. Aynı gün viyadüklerdeki buzlanma nedeniyle tünele giden yol kapandı. Son olarak 30 Ocak gecesi, yoğun kar ve tipi nedeniyle sabaha kadar Bolu Tüneli'ne araçların girmesi mümkün olmadı.