Bolu Valisi'nden kar lastiği uyarısı

Bolu Valisi'nden kar lastiği uyarısı
Bolu Valisi'nden kar lastiği uyarısı
Bolu Valisi İbrahim Özçimen hafta sonu beklenen yoğun kar yağışı öncesi İl Emniyet Müdürlüğü ile İl Jandarma Komutanlığı'na kar lastiği olmayan araçların Bolu'dan geçişlerine verilmemesi talimatı verdi

BOLU - Vali Özçimen kar lastiği olmayan araçların sürücülerine "Bolu’dan geçemezsin" diyerek servise yönlendireceklerini, Bolu’dan geçecek olanların hazırlıklarını yaparak yola çıkmaları konusunda uyarıda bulundu.

Bolu Valisi İbrahim Özçimen bugün makamında İl Emniyet Müdürü Sabri Durmuşlar, İl Jandarma Komutanı Albay Cengiz Yıldız, İl Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik Şube Müdürü Murat Sönmez ile birlikte basın toplantısı düzenleyerek, kanunlara göre kar lastiği uygulamasını tavizsiz olarak uygulayacaklarını söyledi.

GEÇEN YIL 42 KİŞİ TRAFİK KAZALARINDA HAYATINI KAYBETTİ

Bolu’da geçtiğimiz yıl 42 kişinin trafik kazalarında hayatını kaybettiğini belirten Vali Özçimen, "Karın kışın bol yaşandığı D-100 Karayolu ve TEM Otoyolu’nda araç yoğunluğu yaşanıyor. Bütün Türkiye ’nin her gün geçtiği bir yol. Onları korumak adına kanunun verdiği görev ve sorumlulukları ilimizde eksiksiz ve taviz vermeden uygulamak istiyoruz. Kimsenin canı yansın istemiyoruz. Bir yere gitmek için yola çıkanları çevireceğiz ve diyeceğiz ki, "Lastiklerin kar lastiği değil, Bolu’dan geçemezsin" Yanına ekip verip önce servise götüreceğiz. Yetkimiz içerisinde lastiğini taktırdıktan sonra gitmesine izin vereceğiz. Ayrıca cezai kanunlar var, onları da uygulayacağız. Bolu’dan geçecek olanlar ona göre hazırlıklarını yapıp, öyle yola çıksınlar. Can ve mal güvenliklerini sağlamış olsunlar. Diğerlerinin de can ve mal güvenliği sağlanmış olsun istiyoruz" diye konuştu.
Vali Özçimen, Mart ayı sonuna kadar denetimlerinin devam edeceğini söyleyerek, "Mart ayının sonuna kadar kar lastiği uygulamamız devam edecek. Mart ayından sonra kar lastiği uygulaması kalkacak. Bugünden itibaren Mart ayının sonuna kadar kar lastiği olmayan araçların geçişine izin vermeyeceğiz. Her noktada kontrol yapacağız. Bunun içine dinlenme tesisleri de dahil olacak" diye konuştu.

TEK ÇEKERLİ TIR’LARIN ZİNCİRSİZ GEÇİŞİNE İZİN VERİLMEYECEK

Tek çekerli TIR’ların da karlı havalarda zincirsiz geçişine izin verilmeyeceğini açıklayan Özçimen, şöyle konuştu:

"Genelde tek çekerli TIR’lar yolu tıkıyor. Onların zincirsiz geçişine izin vermeyeceğiz. Zinciri yoksa hiçbir tek çekerli TIR ilimizden geçemeyecek. Bizim trafiğimize en fazla zarar veren onlar, yolu kapatıyorlar. Otoyol çıkışlarında, D-100 Karayolu’nda ve Abant Otoyol çıkışında denetimleri eksiksiz uygulayacağız. Düzce ile görüşeceğiz ve bu tür araçların Kaynaşlı’dan itibaren gönderilmemesini isteyeceğiz."(dha/Mutlu Yuca- Koray Yılmazdemir)