Bolu Valisi'nden linç uyarısı

Bolu Valisi'nden linç uyarısı
Bolu Valisi'nden linç uyarısı
Bolu Valisi Aydın Baruş, Mudurnu'da Kürt inşaat işçilerinin bir linç edilmesi girişimiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Vali, "Hiç kimse devletin yerine kendisini koyarak ceza verme yetkisine sahip değildir. Aksi bir eylem suç işlemektir" uyarısında bulundu. Valinin, işçileri, linç ve yakma girişiminde bulunanlarla ilgili herhangi bir adli işlem yapılıp yapılmadığı konusunda ise bilgi vermedi.

RADİKAL - Bolu Valisi Aydın Baruş, Mudurnu ilçesindeki linç girişimine ilişkin, hiç kimsenin devletin yerine kendisini koyarak ceza verme yetkisine sahip olmadığını, aksi bir eylemin suç teşkil ettiğini bildirdi.

Baruş, Mudurnu'nun Taşkesti beldesinde yaşanan olayla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, son günlerde şehit haberlerinin gelmesinin Türk milletini derin bir elem ve üzüntüye sevk ettiğini belirtti. Milleti birbirine düşürme tuzağına düşülmemesi gerektiğini anlatan Vali Baruş, şu açıklamada bulundu: "

"Ancak, bu tepkiyi dile getirirken yıllardır bizlerle birlikte yaşayan vatandaşlarımızın yerleri ve binalarına zarar vermek, suç işlediği iddiasıyla insanları linç etmeye çalışmak bölücü terör örgütünün bizi içine çekmeye çalıştığı hile ve oyunun bir parçası olmaktır. Devlete ve millete karşı suç işlenmişse bunun cezasını devletin yetkili organları verir. Hiç kimse devletin yerine kendisini koyarak ceza verme yetkisine sahip değildir. Aksi bir eylem suç işlemektir."

AK Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun da partisinin il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, parti olarak teröre karşı yapılacak her türlü eylemin arkasında duracaklarına vurgulayarak, "Teröre karşı dimdik durduğumuzu, tüm ülke olarak, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak dosta düşmana haykırmaya her zaman varız ama diğer taraftan terörün amacına hizmet etmeye de karşıyız. Burada amaçtan kastım. Öyle veya böyle bir şekilde ortaya çıkacak karışıklıktan, karmaşadan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının etkilenmemesini sağlamamız lazım.
Kimsenin kendini devletin kolluk kuvvetlerinin yerine koymaması lazım. Kargaşaya yönelik atılacak her adım, terörün ve teröristin amacına hizmet eder. Bunun bilincinde olmamız lazım" dedi.
AA