Bölücü bir renk bu!

Mardin'de 1999 yılının 10 Kasım'ında Atatürk'ün anıtına sarı, kırmızı, yeşil renklerden oluşun çelenk...
Haber: AHMET ŞIK / Arşivi

İSTANBUL - Mardin'de 1999 yılının 10 Kasım'ında Atatürk'ün anıtına sarı, kırmızı, yeşil renklerden oluşun çelenk bıraktıkları için Şoförler ve Otomobilciler Odası'nın başkanı ve yönetim kurulu üyelerine 'PKK'ya yardım yardım ve yataklık ile propagandasını yapmak' suçlamalarıyla dava açıldı. Sanıklar daha sonra beraat etti.
Diyarbakır DGM'de 10 Nisan 2001 günü açılan davanın iddianamesinde, sanıklar İhsan Semen, Ali Baraj, Muhsin Samsa ve Ömer Dönder'in 10 Kasım 1999 ile öncesi tarihlerdeki resmi bayramlardaki törenlerde,
"PKK terör örgütü tarafından kullanılan renklerin çelenk üzerinde yer almasını temin ile adı geçen örgütün propagandasını yaptıkları anlaşılmıştır" denildi.
Kökü federasyonda
Başkan Semen ile yönetim kurulu üyeleri Ali Baraj, Muhsin Samsa ve Ömer Dönder her resmi törende olduğu gibi 1999 yılında da Atatürk'ün ölüm yıldönümü 10 Kasım günü Mardin'de anma törenlerine katıldı. Törenlere katılan diğer kurum temsilcileri gibi Semen ile yönetim kurulu üyesi üç kişi de odanın bağlı bulunduğu Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu'nun ambleminden yapılmış sarı, kırmızı, yeşil renkli çiçeklerden oluşan çelengi Atatürk anıtına koydu. Törenden sonra Mardin'de görevli bir astsubay, çelenkte yer alan çiçeklerin renkleriyle örgüt propagandası yapıldığı iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu. Olaydan bir buçuk yıl sonra oda başkanı ve yönetim kurulu üyeleri hakkında Diyarbakır 3 No'lu DGM'de TCY'nin 'Terör örgütlerine yardım ve yataklık etmek' suçunu öngören 169. maddesinden dava açıldı.
İddianamede sanıkların 10 Kasım 1999
ile öncesindeki tarihlerdeki resmi bayramlarda üzerlerine atılı suçu işlediklerinin anlaşıldığı belirtilerek,
"Sanıklar, resmi bayramlarda oda adına Atatürk anıtına konan çelenkteki Türkiye haritasını bağlı bulundukları federasyonca belirtilen mavi rengin aksine kasıtlı olarak yeşile boyatarak, PKK terör örgütü tarafından kullanılan kırmızı, yeşil, sarı renklerin birlikte çelenk üzerinde yer almasını temin ile adı geçen örgütün propagandasını yapmışlardır" denildi.
Mahkeme beraat ettirdi
19 Haziran 2001'deki ilk duruşmada sanık avukatı Nevzat Ak, odanın bağlı bulunduğu federasyonun ambleminin 1993'te değiştirildiğini ve bu değişikliğin şubeler, bildirilmediğini söyledi. Avukat Ak'ın savunması Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu'ndan gönderilen ilgili bir yazıyla da kanıtlandı. Bu savunma üzerine sanıkların tümü hakkında beraat kararı verildi.