Bölücü Chomsky!

ABD ve medya hakkındaki sert eleştirileriyle
tanınan dilbilimci Noam Chosky'nin 'Amerikan Müdahaleciliği' adlı...

İSTANBUL - ABD ve medya hakkındaki sert eleştirileriyle tanınan dilbilimci Noam Cho-msky'nin 'Amerikan Müdahaleciliği' adlı kitabı hakkında 'bölücülük' davası açıldı.
İstanbul DGM Savcısı Bekir Rayif Aldemir, Chomsky'nin Aram Yayınları'ndan eylül ayında çıkan kitabında 'bölücülük propagandası' yapıldığını öne sürdü. Aldemir, kitabın yayımcısı Fatih Taş'ın Terörle Mücadele Kanunu'nun 8'inci maddesine göre, 'Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü aleyhine propaganda yapmak' suçundan bir yıl hapis cezası almasını istedi. Aldemir, davasına dayanak olarak kitabın 143-185 sayfaları arasında yer alan 'Ortadoğu'da Barış Olasılıkları' başlıklı bölüm ile sunuş yazısını gösterdi.
Chomsky'nin verdiği konferanslardan derlenerek oluşturulan kitabın suça konu edilen bölümleri şöyle:
"... Üçüncüsü ise Türkiye ve Kürtlerdir. Burası gerçekte halen devam eden, 1990'larda
insan haklarına yapılan en ciddi saldırının olduğu yerdir..." (143. sayfa)
"... Türkiye ve Kürtler. Modern Türk devletinin bütün tarihi boyunca Kürtler fena halde ezildiler, ama işler 1984'te değişti. 1984'te Türk hükümeti Güneydoğu'da Kürt nüfusuna karşı büyük bir savaş başlattı. Ve bu devam etti. Gerçekte, halen devam etmektedir... Bunun, açıkça görüleceği gibi, Soğuk Savaş'la hiçbir ilgisi yoktu. Karşı ayaklanmadan kaynaklanıyordu... Öldürülen on binlerce insan, iki ya da üç milyon göçmen, 3 bin 500 civarında köyün yıkıldığı yoğun bir etnik temizlik..." (149'uncu sayfa)
Kitap hakkında İstanbul 3 No' lu DGM'de
açılan dava 13 Şubat 2002 tarihinde görülmeye
başlanacak. Aram Yayınları'nın avukatı Özcan Kılıç, kitabın çevirisinde bir hata olup olmadığını kontrol ettiklerini, ancak bir hata bulunmadığını söyledi.