Bolu'da 10 kilometrelik kuyruk oluştu

Bolu'da 10 kilometrelik kuyruk oluştu
Bolu'da 10 kilometrelik kuyruk oluştu

Fotoğraf: Milliyet

Kurban Bayramı tatilini değerlendirmek için 1.5 milyon kişi perşembe gününden itibaren yollara düştü. Ücretsiz geçişlerin başlamasının ardından TEM'in Yeniçağ ve Gerede gişelerinde kuyruklar 10 kilometre uzunluğuna erişti.

Kurban bayramı tatilinin 9 güne çıkmasıyla, büyük şehirlerden tatil beldelerine ve Anadolu şehirlerine bayram göçü başladı. Otobüs biletleri tükendi. Karayolları, trafik yoğunluğunun önüne geçmek için TEM ve D-100 Karayolu’nun İstanbul -İzmit arasında tüm onarım çalışmalarını durdurdu. Deniz İşletmeleri de Gebze-Eskihisar ile Yalova-Topçular arasına 17 gemiyle 24 saat kesintisiz seferler başlattı.

YENİÇAĞ VE GEREDE GİŞELERİ ÖNÜNDE 10 KİLOMETRELİK KUYRUK OLUŞTU
Hürriyet'in haberine göre, 9 Günlük Kurban Bayramı tatilini memleketlerinde geçirmek isteyenler her bayram öncesi olduğu gibi TEM Otoyolu’nun Bolu Gerede ve Yeniçağa gişelerinin önünde 10 kilometreyi bulan araç kuyrukları oluşturdu. Tatilciler gişelerden geçebilmek için adım adım ilerledi.
Kurban Bayramı’nın tatilinin ilk günü TEM Otoyolu’nun Ankara istikametinde yoğunluk yaşanırken, İstanbul istikametine ise ulaşım rahat şekilde sağlanıyor. Ankara istikametinde yaşanan yoğunluğa rağmen trafik akarken, Yeniçağa ve Gerede gişelerinin önünde oluşan uzun araç kuyrukları, tatilcilerde sıkıntı yarattı. Karadeniz’e bağlantıyı sağlayan Gerede gişelerinin önünde oluşan yoğunluğu azaltmak için trafik ekipleri Gerede gişelerinden önceki Yeniçağa gişelerine sürücüleri yönlendirerek yoğunluğu azaltmaya çalıştı. Gişeler ile TEM Otoyolu’na bağlantıyı sağlayan yolun tek şerit olması nedeniyle 10 kilometreyi bulan araç kuyrukları oluşurken, sürücüler araçlarıyla adım adım ilerlemek zorunda kaldı.
Bolu Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik Şube Müdürü Murat Sönmez sabahın erken saatlerinden itibaren bayram trafiğinin başladığını belirterek, "Yeniçağa ve Gerede mevkilerinde uzun araç konvoyları oluşmuş durumda. Özellikle Gerede mevkiinde gişeler ile otoyol arasındaki bağlantı yolunun tek şeride düşmesi nedeniyle şu an bir yoğunluk yaşanıyor. Yoğunluğun gün içerisinde devam etmesini bekliyoruz" dedi.

ÜCRETSİZ GEÇİŞLER BAŞLADI
Kurban Bayramı nedeniyle köprü ve otoyollardan ücretsiz geçişler bu gece başladı. Uygulama 21 Ekim saat 03.00’de son bulacak.
Kurban Bayramı nedeniyle bu gece 01.00’dan itibaren tatil süresince köprü ve otoyollarda uygulanacak ücretsiz geçişler başladı. Ücretsiz geçiş hakkında bilgi sahibi olan bazı vatandaşlar köprü gişelerinin hemen öncesinde araçlarını park ederek uygulamanın başlayacağı saati bekledi. Kurban Bayramı tatili nedeniyle Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararla 9 gün boyunca ücretsiz olan köprü ve otoyol geçişleri saat 01.00 itibariyle başladı. Ücretsiz geçişi bekleyen vatandaşlar ise uygulamadan memnun olduklarını belirtti. Karayolları görevlileri tarafından, gişelere ’geçişler ücretsizdir’ yazıları asıldı. Durumdan haberdar olan sürücüler Boğaziçi Köprüsü girişinde ücretsiz geçişlerin başlayacağı saati bekledi.
Ücretsiz geçiş uygulaması, 21 Ekim saat 03.00’de son bulacak. (Çetin AYDIN- Burcu PURTUL UÇAR/İSTANBUL - Mutlu YUCA-Taner BAYAR/ BOLU, DHA)