Bolu'da 15 bin kişi 'İzzet baba' için yürüdü

Bolu'da 15 bin kişi 'İzzet baba' için yürüdü
Bolu'da 15 bin kişi 'İzzet baba' için yürüdü

Bolulular, işadamı İzzet Baysal?ı görkemli bir yürüyüşle andı. İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal (altta) vakfın 126?ncı eserinin temelini atacaklarını açıkladı. fotoğraflar: KORAY YILMAZDEMiR / dha

BOLU - Servetini kurduğu vakıf aracılığıyla memleketi Bolu’nun gelişimine adayan İzzet Baysal için düzenlenen festival başladı. ‘İzzet Baba’ için düzenlenen saygı yürüyüşüne 15 bin Bolulu katıldı. İzzet Baysal Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nin temeli de atıldı. Hastane, sağlık ocağından tıp fakültesine, ilkokuldan huzurevine Bolu’ya sayısız değer kazandıran vakfın 126’ncı eseri. 
Bolu Valiliği, belediyesi ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin organizasyonuyla kutlanan İzzet Baysal Şükran Günleri Bilim, Kültür, Sanat ve Turizm Festivali dün törenle başladı. Törende konuşan Bolu Valisi Halil İbrahim Akpınar, “Senin eserlerini övgü ile izliyoruz. Bolu’ya dışarıdan gelenler, İzzet Baysal gibi bir insanın kendi memleketlerinde de olmasını istiyor. Yaptırdığın eğitim kuruluşlarında öğrencilerimiz gerekli eğitimi alırken ve sağlık kuruluşlarında da halkımız şifa buluyor. Eserlerin için teşekkür ederiz” dedi.  Ardından yaklaşık 15 bin kişi, şehirde  ‘İzzet Baba ’ olarak anılan Baysal için bando eşliğinde yürüdü. Üç gün sürecek festivalde konferanslar, sergiler, konserler ve spor etkinlikleri düzenlenecek.
59 yıl önce İstanbul’da Türkiye’nin ilk mekanize döküm fabrikasını kuran İzzet Baysal, 1986 yılında kurduğu vakfa tüm mal varlığını aktardı. Memleketi Bolu ’ya, üniversiteden ilköğretim okuluna, sağlık ocağından tıp fakültesine kadar eğitim ve sağlık alanında eserler kazandıran İzzet Baysal, Boluluların kalbinde taht kurdu. 

Bolu’ya 252 milyon dolar
Baysal’ın adı,  sağlığında kentin en işlek caddesine ismi verildi, heykeli de dikildi. İzzet Baysal, dokuz yıl önce 93 yaşında ölürken  kurduğu vakıf yeni eserler kazandırmaya devam etti. Vakfın şu ana kadar yaptırdığı 125 eserin bugünkü rayiç bedeli ise 252 milyon 613 bin lirayı buldu. (dha)