@ismailsaymaz

Bolu'da, Soma katliamını protesto eden 38 üniversiteliye dava

Bolu'da, Soma katliamını protesto eden 38 üniversiteliye dava
Bolu'da, Soma katliamını protesto eden 38 üniversiteliye dava

Fotoğraf: Arşiv

Soma'da 301 işçinin can verdiği maden faciasından sonra Bolu Abant Üniversitesi'nde bu protesto için yürüyüş yapan 38 genç hakkında "yasadışı gösteriye katılan ihtara rağmen dağılmamak" ve "polise direnme" suçlarından dava açıldı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelen ve 301 işçinin can verdiği maden faciasından üç gün sonra, 15 Mayıs 2014’te Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde bir araya gelen bir grup öğrenci, Gölköy Kampüsü’nde yürüyüş yaptı. Yürüyüş sırasında “Soma için boykottayız” diye pankart açan üniversiteliler Türkçe ve Kürtçe “Roboski’nin faili, işçilerin katili”, “İşçi düşmanı katil AKP”, “Kader değil, cinayet”, “İşçiye Soma öğrenciye TOMA” diye slogan attı.

Barikat kuran polis ise öğrencilerin yürüyüşünü engelledi. Bunun üzerine polis ile öğrenciler arasında arbede yaşandı. İddiaya göre arbede sırasında üç polis hafif şekilde yaralandı.

Bu nedenle 38 öğrenci hakkında 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 28/1 ve 32/1. maddeleri gereğince “kanuna aykırı yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen dağılmama” ve Türk Ceza Kanunu’nun 265. maddesi gereğince “görevi yaptırmamak için direnme” suçlarından dava açıldı.

Sanıklardan biri için ayrıca “kamu malına zarar verme” suçundan da dava açıldı.

Bolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması, 25 Mart 2016’da görülecek.