'Bomba bir değil 18'

CHP Hakkâri Milletvekili Esat Canan, bölgede yaşanan bombalama olaylarının yalnızca Şemdinli ile sınırlandırılmaması gerektiğini belirterek, "Hakkâri-Yüksekova-Şemdinli üçgeni bir bütün olarak ele alınmalı ve araştırılmalıdır.

HAKKÂRİ / ANKARA - CHP Hakkâri Milletvekili Esat Canan, bölgede yaşanan bombalama olaylarının yalnızca Şemdinli ile sınırlandırılmaması gerektiğini belirterek, "Hakkâri-Yüksekova-Şemdinli üçgeni bir bütün olarak ele alınmalı ve araştırılmalıdır. 18 bomba birbiriyle ilintilidir" dedi. Bölgede dört kişilik bir heyetle araştırma yapan CHP ile Anavatan Partisi, Şemdinli, Yüksekova ve Hakkâri'deki bombalama olaylarını bir araştırma önergesiyle Meclis'e taşıdı. AKP de aynı yönde önerge verecek. TBMM Başkanı Bülent Arınç, CHP'li Canan'ı arayarak olaylar hakkında bilgi aldı. Arınç, TBMM'nin el koyacağını söyledi. Canan, Radikal'e şu değerlendirmeleri yaptı:
Polis panzerinden ateş: Şemdinli'de uzman çavuş Tanju Çavuş'un keşif yapılması sırasında ateş açmasından önce polis panzerinden de kalabalığa ateş edildi. Bu olay göz ardı ediliyor. Bana göre açılan bu ateşlerle ilgili emir verenler var. Çünkü savcı yargının bir parçasıdır ve olay örtülmek istenmiştir.
Kitabevindeki bomba unutulmasın: Kitabevine atılan el bombalarının keşfi ertesi gün yapılabilmişti. Bu bombalarla ilgili raporun da açıklanması gerekir. MKE yapımı olduğu ve bagajdaki diğer el bombalarıyla benzerliği görülecek ve olay çözülecektir.
18 bomba var: Yaz aylarından beri bölgedeyim. Pek çok bombalama oldu. Birçoğunu inceledim. Şemdinli'de altı, Yüksekova'da sekiz ve il merkezinde dört bomba patladı. Hiçbirinin failleri bulunmadı. Bu bombalamaların büyük bölümü işmerkezlerine, zengin kişilerin iş yerlerine yönelik. Bu bombalamalar bir bütündür.


    http://www.radikal.com.tr/7631697631690

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.