Bomba, ev kredisi ödeyebilmek için işe giren bekçiyi vurdu

Bomba, ev kredisi ödeyebilmek için işe giren bekçiyi vurdu
Bomba, ev kredisi ödeyebilmek için işe giren bekçiyi vurdu

Dokuz çocuk babası Özçelik?in kredisini ödemeye çalıştığı evde dün yas vardı. FOTOĞRAFLAR: ERTAN KILIÇ

Gaziosmanpaşa'da çöp konteynırına bırakılan bomba nedeniyle ölen bekçi Mehmet Salih Özçelik toprağa verildi. Emekli Özçelik ev kredisi için yeniden işe girmişti
Haber: ERTAN KILIÇ / Arşivi

İSTANBUL - Gaziosmanpaşa’da, bir çöp konteynırına bırakılan bomba, satın aldığı evin kredi taksitlerini ödeyebilmek için bir hafta önce burada çalışmaya başlayan emekli işçi Mehmet Salih Özçelik’in canını aldı.
53 yaşındaki dokuz çocuk babası Özçelik, yaklaşık bir yıl önce emekli oldu. En büyük hayali, kalabalık ailesiyle birlikte başını sokabileceği bir evdi. Emekli ikramiyesi yetmeyince bankadan kredi çekti ve 210 bin TL’ye Gaziosmanpaşa’da bir ev satın aldı. İlk başlarda, 1800 TL’lik aylık ödemelerde sorun yaşamıyordu. Ancak sonra, kendisiyle birlikte yaşayan dört oğlu krizde işten çıkarılınca zora girdi ve iş arayışına başladı.
Emekli olduğu şirketle görüştü. Bir aylık gece bekçiliği işi olduğunu öğrenince kabul etti. Aylık 450 TL’ye, önceki gün önündeki çöp konteynırının içine bomba konulan depoda bir hafta önce işe başladı.
Gece saat 22.15 sularıydı. Özçelik, içtiği çayın çöpünü atmak için kapağı açıp, çay demliğindeki suyu çöpe boşalttığı anda patlama meydana geldi. Özcelik patlamanın ardından feci şekilde can verirken, yoldan geçen bir kişi de yaralandı.
Patlamadan sonra çevrede güvenlik önlemi alıp inceleme yapan polis, bomba türünün inceleme sonucu belirleneceğini söyledi. Olay yerine gelen Özçelik’in ailesini polisler güçlükle durdurdu. Özçelik’in parçalanmış cesedini gören ailesi sinir krizleri geçirdi. 

Terör saldırısı mı?
İl Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın da olay yerinde inceleme yaptı. Patlayıcının türüyle ilgili soru üzerine Çapkın, “İncelemeler devam ediyor. Bir insanı öldürebilecek etkide olduğunu söyleyebiliriz” dedi.
İstanbul Emniyet Müdürü Çapkın “Terör eylemi mi?” şeklindeki soruya karşılıksa “Şu an adını koymak doğru değil. Araştırmalarımız sonucunda bir neticeye varacağız” dedi.
Olay yerine gelip bilgi alan bir diğer isimse Ergenekon soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz oldu. Nöbetçi savcı olduğu için gelen Öz, soruları yanıtsız bıraktı. Özçelik dün Habipler Yayla Mezarlığı’nda toprağa verildi.