Bomba için 10 gözaltı

Sıhhiye'de otoparka bırakılan bomba yüklü minibüsle ilgili soruşturma hız kazandı. Aracı bırakan kişilerle bağlantılı olabileceği düşünülen 10 kişi gözaltına alındı. İkinci bomba paniği yaratan araçtaki patlayıcıların ise MKE'nin olduğu anlaşıldı.

Bomba yüklü aracı bulan Rocky ve Maske dün basın toplantısında gösteri yaptı.

ANKARA - Sıhhıye çok katlı otoparkında bulunan bomba yüklü minibüsle ilgili soruşturmada yaklaşık 10 kişi gözaltına alındı. Makine ve Kimye Ensdiüstri'sinin (MKE) patlayıcılarını taşıyan araç ise Ankara'da ikinci bomba paniği yarattı.
Sıhhıye çok katlı otoparkında bulunan bomba yüklü Mercedes Vito marka minibüsle ilgili soruşturmayı yürüten Ankara Terörle Mücadele Şubesi Müdürlüğü, soruşturmada ilk somut adımları atmaya başladı. Minibüste bulunan bombayı patlatmak için kullanılan üç cep telefonunu mercek altına alan terörle mücade polisi, bu telefonlardan yaklaşık 40 kişinin arandığını belirledi. Cep telefonlarından aranan kişileri tek tek gözaltına alınmaya başlandı. Dün akşam saatlerinde kadar, biri çarşaflı bir kadın olmak üzere yaklaşık 10 kişinin bombalı aracı otoparka bırakanlarla bağlantılı olabileceği gerekçesiyle gözaltına alındığı, bunlardan dördünün ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldığı bildirildi.
Üst düzey bir emniyet yetkilisi, gözaltındakiler arasında olayın asli faili olan kimse bulunmadığını belirterek, "İfadesine başvurduklarımızdan da henüz olayı aydınlatacak net bilgi alabilmiş değiliz. Bizi asli faillere götürecek bilgi veren olmadı" dedi.
İkinci aracın yükü MKE'nin
Ankara'da önceki gün durdurularak aranan minibüsün ise MKE'ye ait malzemeleri taşıdığı ortaya çıktı. Merkezi Almanya'nın Solingen kentinde bulunan Hendke isimli taşıyıcı firmaya ait minibüste, 17 kâğıt fıçı içinde yaklaşık 500 kiloluk fünye yapımında kullanılan patlayıcı kapsül bulundu. Yükün üzerinde 'MKE Ankara' yerine 'MKE İzmir' yazdığı belirlendi.
Bu arada dün Bakanlıklar'da Atatürk Bulvarı ile Meşrutiyet Caddesi'nin kesiştiği yerdeki üst geçidin ayağına bırakılan iki çanta fünyeyle patlatıldı. Çantalardan elbise çıktı.