Bomba için en önemli gözaltı

SIM kartlarla çözülüyor

Sıhhiye'ye bırakılan bomba yüklü minibüsle ilgili soruşturmadaki gözaltılardan önemli ipuçları elde edildi. Fünye düzeneğinde kullanılan SIM kartlardan birini PKK'ya ulaştırdığı belirtilen üniversite öğrencisi İ.N., Eskişehir'de yakalandı.

ANKARA/VAN - 11 Eylül tarihinde Ankara Sıhhiye Otaparkı'nda bulunan bombalı minibüsle ilgili yapılan soruşturmada gözaltılar sürüyor. Bombanın fünye düzeneğinde kullanılan üç cep telefonundan birine takılı olan SIM kartlardan birini PKK'ya ulaştırdığı sanılan üniversite öğrencisi İdris N. Eskişehir'de gözaltına alındı.
Ankara polisinin verdiği bilgiye göre başka bir suçtan dolayı tutuklandığı açıklanan üniversite öğrencisi Alparslan Ö. fünye üzerindeki SIM kartın kendisine ait olduğunu kabul etti. Ancak kendi adına kayıtlı kartı yedi ay önce Eskişehir'de tanıştığı üniversite öğrencisi İdris N.'ye verdiğini söyledi. Anadolu Üniversitesi'nde öğrenci olduğu öğrenilen İdris N., bomba düzeneğinde kullanılan SIM kartı PKK'ya ulaştırdığı iddiasıyla önceki gece Eskişehir'de gözaltına alındı ve Ankara'ya gönderildi. İdris N.'nin de Alparslan Ö. gibi, PKK'nın üniversite örgütlenmesi olan Yurtsever Öğrenci Gençlik Hareketi'nde (YÖGEH) olduğu iddia edildi.
Olayla ilgili Van'da da dün üç kişi daha gözaltına alındı. Böylece Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın gözaltına alınmaları için Van Emniyet Müdürlüğü'ne gönderilen listede adları bulunan 18 kişiden 10'u yakalanmış oldu. Cumartesi günü yakalanan yedi kişiden üçüyse Ankara'ya götürüldü.
Bir soruşturma daha
Van Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın sürdürdüğü soruşturmadan ayrı olarak yeni soruşturma başlattı. Başsavcılık, 'Minibüsün İstanbul'da PKK sempatizanı oto hırsızlık çetesi tarafından çalındıktan sonra 'ikiz plaka' denilen yöntemle Van'a gönderildiği tespit edildi. Başkale'de bir depoda saklanan aracın, bombalı saldırı planından üç gün önce Ankara'ya getirildiği saptandı' haberini ihbar kabul etti.
Van Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma kapsamında, minibüsün ne zaman ve kimler tarafından Van'a getirildiğinin, aracın Van'da bulunduğu süre içerisinde nerede saklandığının, kimler tarafından götürüldüğünün tespit edilmesi için soruşturma açıldı. (Radikal, dha)