Bomba imha uzmanı köpekler zamanında gelse bir can kurtulabilirdi

Sabah saatlerinde üç saat arayla patlayan iki bomba İzmir'de masumların kanını akıttı. Saldırıda bir halıcıda çalışan 29 yaşındaki Atilla Eraslan yaşamını yitirirken, temizlik işçisi 42 yaşındaki Mustafa Özşefik'in eli kesildi.

İZMİR - Sabah saatlerinde üç saat arayla patlayan iki bomba İzmir'de masumların kanını akıttı. Saldırıda bir halıcıda çalışan 29 yaşındaki Atilla Eraslan yaşamını yitirirken, temizlik işçisi 42 yaşındaki Mustafa Özşefik'in eli kesildi. Patlamalarda sekiz kişi de yaralanırken bombaları önceki gece 100 metre aralıkla bir poşet ve motosiklete koyan iki kişinin eşkali kameralardan belirlendi. Polis yetkilileri bombaların PKK'yı işaret ettiğini söyledi. Güvenlik güçlerinin bomba imha uzmanı köpekleri ikinci patlamadan sonra getirmesi eleştiri konusu oldu.
İzmir'in Buca ilçesine bağlı Şirinyer Semti dün sabah 07.50'de patlayan bombayla sarsıldı. Belediyenin temizlik işini yapan Mustafa Özşefik, çöpleri süpürmek için çay bahçesindeki merdivenlerden caddeye çıkarken, yerde bir poşet gördü. Poşeti, küreğin içine süpüren Özşefik, çöp bidonunun kapağını açtığı sırada patlama oldu. Patlamada, Özşefik'in sol bacağı ve sağ kolu parçalandı. Yoldan geçenlerden 41 yaşındaki Metin Bayaz da yaralandı. Yakındaki büfenin de camları kırıldı. Yaralılar ambulanslarla İzmir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Durumu ağır olan Özşefik, Ege Üniversitesi Hastanesi'nde ameliyata alındı. Özşefik'in eli bileğinden kesilirken, parçalanan sol bacağı ameliyatla kurtarıldı.
Bacağı kurtarıldı
Temizlik işçisi Mustafa Özşefik'in yaralandığının duyulmasından sonra eşi Seliha, oğlu Yusuf ve kızı Sevgi, hastaneye geldi. Gözyaşlarına boğulan anne Seliha Özşefik, "Sabah vedalaşıp işine gönderdik. Acı haber hemen ulaştı. Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Lanet olsun" dedi. Buca'da oturan Özşefik'in, 10 yıldır temizlik işçisi olarak çalıştığı, iki yıl sonra emekliliğe hak kazanacağı öğrenildi. Diğer yaralı Metin Bayaz'ın hayati tehlikesi bulunmuyor.
'Orada çok talebe vardı'
İsminin açıklanmasını istemeyen bir görgü tanığı, temizlik işçisinin otobüs durağının önünü süpürdüğünü ve plastik çöp bidonunu yanında sürükleyerek mağazanın önüne doğru gittiğini belirterek şöyle konuştu: "Bu sırada patlama oldu. Önce otobüsün lastiğinin patladığını sandık. Ama dönüp bakınca temizlik işçisini yerde yatarken gördüm ve sanırım kolu kopmuştu. Eğer durakta patlasaydı orada çok talebe vardı."
Saldırının ardından patlamanın olduğu yere gelen polis, çevrede güvenlik önlemi aldı. Bu sırada saat 11.25'te daha şiddetli bir patlama oldu. Bir halı mağazasının önüne, çalıntı motosikletin selesine konulan bombanın patlamasıyla birlikte ortalık savaş alanına döndü. Halıcıda çalışan Atilla Eraslan öldü, Arif Abay, Cemal Özdemir, Mehmet Oktay, Fatma Eren, Murat Gündoğdu, Batuhan Doğulu ve Gizem Turan yaralandı.
Muammer Sağır'la Rezzan Çetin isimli vatandaşlar da psikolojik travma nedeniyle hastaneye başvurdu.
Tek çocuklarını kaybettiler
Patlamada yaşamını yitiren Atilla Eraslan'ın cesedi, İzmir Adli Tıp Kurumu'na gelen yakınları tarafından kıyafetlerinden teşhis edildi. Yüzü tanınmaz hale olan Eraslan'ın babası emekli işçi İrfan Eraslan ile annesi ev kadını Kevser Eraslan tek çocuklarını kaybetmenin acısını yaşadı. İstanbul'da yaptığı askerlikten yeni dönen ve üç aydır halıcıda çalışan Atilla Eraslan'ın, sevdiği kızla evlilik hazırlığında olduğu, bunun için evini bile hazırladığı belirtildi. Birkaç gündür grip olan Eraslan'ın dün işe gitmesini istemeyen annesini dinlemediği de öğrenildi.
Motosikletin yeri değişmiş
İkinci patlamanın meydana geldiği yerin yanındaki eczanenin sahibi Ümran Cuhan önceki akşam işyerinde tadilat yaptıklarını, dükkânın önünde duran motosikleti de kendilerine engel olduğu için kenara çektiklerini söyledi. Sabah eczaneye geldiğinde motosikleti daha önceki yerine bırakılmış bulduklarını anlatan Cuhan, şöyle konuştu: "Motosikletin esnaftan birine ait olduğunu düşünmüştük. Çalıntı olabileceği aklımıza gelmedi. Eczanemizin camlarını hırsızlığa karşı kırılmaz yaptırmıştık. Olay sırasında eczanede 14 kişiydik. Camın kırılmaz olması bence 14 kişinin hayatını kurtardı."
'Önlenebilirdi'
İki bomba arasında yaklaşık 100 metre uzaklık bulunması polisi eleştirilerin hedefi yaptı. İlk bombanın patladığı yerde inceleme yapan ekiplerin çalışmalarının çok dar bir çerçevede kaldığı iddia edildi. İkinci patlamanın ardından Buca'yı baştan başa kat eden Menderes Caddesi'nde geniş önlem alındı. Bomba imha uzmanları dedektör köpeklerle cadde boyunca patlayıcı madde kontrolü yaptı. Aramayı görenler 'Polis ilk patlamadan sonra gerekeni yapsaydı ikinci patlama önlenebilirdi' dediler. Gelen bütün şüpheli paket ihbarları ciddi şekilde değerlendirildi. Bazıları fünyeyle patlatıldı.
Eşkal anons edildi
Çevredeki bazı işyeri ve evlerin camlarının kırıldığı patlamanın ardından olayla ilgili polis telsizinden eşkal anons edildi. Şüpheli kişinin 25 yaşlarında, 1.70- 1.80 boylarında esmer tenli, kirli sakallı kot pantolunlu, önünde örümcek ağı motifi bulunan siyah tişörtlü olduğu bildirildi. Esnaf işyerine, semt sakinleri de balkonlara Türk bayrağı
asarak saldırıyı protesto etti.
Seleye konan bombalarla daha önce üç saldırı yapıldı
PKK'nın daha önce de İzmir, Mersin ve Diyarbakır'da bisiklet selelerine koyduğu bombalarla gerçekleştirdiği eylemlerde bir kişi öldü, 27 kişi yaralandı. Mersin, İzmir ve Diyarbakır'da gerçekleşen bu eylemler şöyle:

 • Mersin'de tam bir yıl önce PKK'lı teröristler aynı gün yine bisiklet selesine konulan patlayıcıyla eylem yaptı. 2 Ekim 2006 tarihinde Mersin Devlet Hastanesi Acil Servis önünde bisiklet selesine yerleştirilen bomba saat 12.20'de patladı. Olayda üç kişi yaralandı.
 • İzmir Bornova'da 12 Mayıs 2007'da pazar yerine akşam tezgâh arkasına bırakılan bisiklet selesine yerleştirilen bomba sabah saat 09.20'de patladı. Pazar yeri kan gölüne dönerken, olayda üniversite mezunu olan ve pazarcılık yapan Hatem Kaval öldü, 18 kişi de yaralandı.
 • Diyarbakır'ın Ofis semtinde, 15 Haziran 2007 günü, şehir içi sefer yapan minibüslerin durağına, yine bisiklet selesine yerleştirilen bombanın saat işe gidiş saati olan 08.00'de patlaması sonucu üçü esnaf altı kişi yaralandı.
  Polis: Saldırının oluş biçimi PKK'yı işaret ediyor
  Şirinyer'deki patlamalarla birlikte bölgeye sevk edilen güvenlik güçleri, geniş soruşturma başlattı. Polis yetkilileri saldırının oluş biçiminin PKK'yı işaret ettiğini belirtirken, çevredeki binaların güvenlik kamera kayıtlarına el koydu.
  'Peş peşe patlayacaktı'
  İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ilk belirlemelere göre patlayıcıların bulundukları yere geceden konulduğunu plastik ve zaman ayarlı olduğunu söyledi. Çapkın, daha şiddetli olan ikinci patlamaya yol açan bombanın çalıntı bir motosikletin selesine yerleştirildiğini belirtti. Bir polis yetkilisi de şöyle konuştu: "Muhtemelen bombaların birbiri ardına patlatılması planlanıyordu. Ancak birinci bomba, temizlik işçisi tarafından bulunduğu yerden alındığı sırada zaman ayarı düzeneği devre dışı kaldığı için daha erken patladı. Birinci bombanın paniği ile kaçışanlar çevrede toplandığı anda ikinci bomba patlatılmak üzere ayarlanmış olabilir. Bu şekilde hem daha fazla can kaybı, yaralı ve panik yaratmak istemiş olabilirler."
  (dha, aa)