Bomba meraklısı genç uslanmıyor

İZMİR- Karşıyaka ilçesinde bir çöp konteynerında el yapımı bombanın patlamasıyla üç kişi hafif yaralandı. Patlayıcıyı, bombalara olan merakıyla bilinen, daha önce evinde meydana gelen patlamada yaralanan T.İ.’nin hazırladığı anlaşıldı. 28 yaşındaki T.İ. gözaltına alındı.
Dün saat 16.30 sıralarında Karşıyaka’daki bir apartmanın önündeki çöp konteynerında patlama meydana geldi. Patlamada yoldan geçen bir kadın ile çocuğunun da aralarında bulunduğu üç kişi hafif yaralandı. Patlamada çöp konteynerı parçalanırken, çevredeki bazı evlerin camları kırıldı, üç araç da zarar gördü.
Polis ekipleri, 14 Ocak 2005 tarihinde de aynı yerde, Deniz Ay Apartmanı’nın zemin katındaki evlerinde bomba yaparken meydana gelen patlamada sol elinden, göğsünden ve yüzünden yaralanan, tedavi görüp iyileşen T.İ.’yi sokakta görünce gözaltına aldı. Polislere suçunu itiraf eden T.İ “Patlama sesi hoşuma gittiği için yapıyorum” dedi.
Doktor olan babasından boşanan emekli öğretmen annesiyle yaşayan T.İ. 10 yıl önce de evde patlamaya yol açtı, bir kez yangın çıkardı. Beş yıl önce, internet üzerinden bomba yapımını öğrenmek için araştırmalar yaptığı belirlenince gözaltına alındı. Herhangi bir terör örgütüyle bağlantısı olmadığı,  anlaşılan T.İ. sevk edildiği adliyede serbest bırakıldı. T.İ. 14 Ocak 2005’te ise evlerinde imal ettiği bombanın patlaması sonucu, sol elinden, göğsünden ve yüzünden yaralandı ve  uzun süre tedavi gördü. Evde yapılan aramada ele geçirilen kimyasal maddeler emniyet müdürlüğünde yeni bir patlamaya yol açtı. Duvarın yıkıldığı bu olayda iki polis hafif yaralandı. Bu olaydan sonra yine serbest kalan T.İ. uslanmak bilmedi. (dha)