Bomba sanıkları: Suçsuzuz

Kaide'nin Türkiye yapılanmasında faaliyet gösterdikleri ve İstanbul'da 15 ile 20 Kasım 2003 tarihlerindeki bombalı saldırılara karıştıkları iddia edilen 69 sanığın yargılanmasına devam edildi. 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün yapılan duruşmada ifade veren 11 sanık, haklarındaki suçlamaları reddetti.

İSTANBUL - Kaide'nin Türkiye yapılanmasında faaliyet gösterdikleri ve İstanbul'da 15 ile 20 Kasım 2003 tarihlerindeki bombalı saldırılara karıştıkları iddia edilen 69 sanığın yargılanmasına devam edildi. 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün yapılan duruşmada ifade veren 11 sanık, haklarındaki suçlamaları reddetti.
Duruşmaya, tutuklu sanıklar İsmail Duru, Mehmet Helvacı, Mustafa Atlıhan, Şükrü Hakan Yiğit, Halil Ökçe, Ahmet Demir, Ramazan Tahta, Nurettin Gündüz, Servet Özcan, Hüseyin Suat Öz ve Abdülmenaf Dağaç katıldı.
Sanık Yiğit, Seyit Ertul'un önerisiyle Konya'ya eğitime gelen ABD'li ve İsrailli pilotlara saldırı planı yaptıklarını belirterek şunları söyledi: Bunun için ticari amaçla aldığım silahları kullanmamızı istedi. Sonra bu eylemden vazgeçtik. Ertul'un evindeki 5 Kalaşnikof'la 1100 mermi benim. Onları, satıp para kazanacaktım."
Sanık Ökçe de Çeçenya'ya gitmeden önce patlayıcı maddeler konusundaki bilgilerini tazelemek amacıyla Manavgat'ta bir sera evinde kaldığı bilgisini verdi.
Sanıklardan Mustafa Aslıhan, Şükrü Hakan Yiğit, Halil Ökçe, Ahmet Demir, Ramazan Tahta, Nurettin Gündüz ve Abdülmenaf Dağaç, 'Topluma Kazandırma Yasası'ndan yararlanmak istedi.
Diğer sanıklar da suçlamaları reddetti. Sanıkların tahliye talebini kabul etmeyen mahkeme dünkü duruşmayı bitirdi.