Bomba yüklü bot davasında karar

Bomba yüklü bot davasında karar
Bomba yüklü bot davasında karar
Saldırı gerçekleştirmek amacıyla mühimmat yüklü şişme bir botla Türkiye'ye giderken 30 Temmuz 2013'te Ege'de Sakız adası açıklarında yakalandığı iddia edilen DHKP-C üyeleri cezalar açıklandı. Mahkeme, botta yakalandığı idida edilen Yayla ve Biber'i yedişer yıl, operasyon sırasında Sakız adasında yakalanan Sinan Oktay Özen'i de altı yıl hapse mahkum etti.

RADİKAL-Saldırı gerçekleştirmek amacıyla mühimmat yüklü şişmeli bir botla Türkiye ’ye giderken 30 Temmuz 2013’te Ege’de Sakız adası açıklarında yakalandığı iddia edilen DHKP-C üyeleri ile Yunan işbirlikçilerinin aldığı cezalar açıklandı. Hürriyet'ten Yorgo Kırkabik'nin haberine göre aralarında 19 Mart 2013’te Ankara ’da Adalet Bakanlığı ve AK Parti Genel Merkezi’ne saldırılarına katıldıkları iddia edilen şüphesiyle aranan Hasan Biber ile Mehmet Yayla’nın da bulunduğu 12 kişinin yargılandığı dava Midilli Adası'ndaki Kuzey Ege Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Mahkeme, 100 kilo patlayıcı taşıyan şişme botta yakalanan Yayla ve Biber’i yedişer yıl, operasyon sırasında Sakız adasında yakalanan Sinan Oktay Özen’i de altı yıl hapse mahkum etti. Yaklaşık 1.5 yıldır tutuklu olan Yayla ve Biber, cezalarının beşte üçünü çektikten sonra, yani iki yıl içinde serbest bırakılacaklar. Mahkeme, “işbirliği” yaptıkları suçlamasıyla DHKP-C üyeleri Harika Kızılkaya, Fadik Adıyaman, Mustafa Yılmaz ve Erdoğan Çakır’ın tescilli olarak 3-6 yıl hapislerine ve tahliyelerine karar verdi. DHKP-C’nin lider isimlerinden Hüseyin Fevzi Tekin ile Şerif Turunç ise beraat etti. Tekin, başka bir davadan da yargılandığı için tekrar cezaevine gönderildi. Şişme botun sahibi Emin Sakallı ile Alvertos ve Stathis isimli iki Yunan ise “göçmen kaçakçılığı” suçuyla 3.5-6 hapis cezalarına çarptırıldı.

EGE DENİZİ'NDE MÜHİMMAT OPERASYONU

 DHKP-C’lilerin avukatı Yanis Rahiotis, verilen cezalardan tatmin olduklarını söyledi. Yunanistan, hem Sakız operasyonunda yakalanan, hem de 10 Şubat 1014’te Atina’da aralarında Sabancı suikastı faillerinden İsmail Akkol’un da bulunduğu DHKP-C üyelerinin Türkiye’ye iadesini reddetmişti.

Ege Denizi'nde DHKP-C operasyonu