'Bombacı' Kandil'de eğitilmiş

Bomba alarmı verilen İstanbul'da metrodan havalimanına her yerde önlem alındı.


Mecidiyeköy'de patlayıcıyla yakalanan zanlının Kandil'de bomba eğitimi almış bir PKK'lı olduğu açıklandı. İddiaya göre B.Ö. Kurban Bayramı'nda eylem yapacaktı. Takip edildiğini anlayınca bombayı akbil gişesinin yanına bırakıp kaçmak istedi.

İSTANBUL - Mecidiyeköy'de 2.6 kilo A4 bombasıyyla ele geçirilen şüphelinin isminin B.Ö. olduğu belirlendi. 25 yaşındaki zanlının Kandil'de eğitim gördüğü, Kurban Bayramı sırasında eylem yapmayı düşündüğü öğrenildi. Emniyet'e göre zanlı, takip altında olduğunu fark edince bomba yüklü çantayı bırakıp kaçtı.
Mehmet Demirkaya adına düzenlenmiş sahte kimlikle yakalanan zanlının Karslı olduğu, eylem için bir ay önce İstanbul'a geldiği belirtildi. Polise göre zanlı 2004'ten sonra PKK'nın metropollerde eylem için eğittiği 800 kişi arasında bulunuyor.
Patlayıcılar inceleniyor
Şüphelinin, Kandil Dağı'nda bir yıl istihbarat, bomba yerleştirme ve sabotaj eğitimi aldığı belirtiliyor. İddiaya göre, eylem için Mecidiyeköy'de önceki gün Şehabettin D. adlı kişiyle buluşan B.Ö., üç hafta Yenibosna, Kuştepe ve Gaziosmanpaşa'daki evlerde gizlendi. İstanbul polisi B.Ö.'ye Kurban Bayramı sırasında eylem talimatı verildiği bilgisini alınca harekete geçerek zanlıyı takibe aldı. B.Ö., takibi fark edince bomba yüklü çantayı Akbil gişesine bırakıp kaçmaya çalıştı. Bu arada B.Ö.'nün yanı sıra dört kişi daha gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan birinin 1974 doğumlu Şehabettin D. olduğu açıklandı. Ayrıca B.Ö.'nün, Yenibosna'daki evinde kaldığı 1979 Batman doğumlu Z.A. ve iki çocuğu da sorgulanıp serbest bırakıldı. Bu evde dün bulunan bomba düzeneğinin gardrop içindeki valizde gizlendiği öğrenildi.
Şüphelilerin sorgusu Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sürerken, 2.6 kilogramlık A-4 tipi patlayıcı ile Yenibosna'daki evde bulunan patlayıcı maddelerle düzenek Kriminal Polis Laboratuvarı'nda inceleniyor. B.Ö.'nün ifadesinde eylemi gerçekleştirmesi halinde bundan pişmanlık duymayacağını söylediği öğrenildi.
Küçükçekmece'de yedi yaralı
Bu arada dün Küçükçekmece'de meydana gelen patlamada yedi kişi yaralandı. Sefaköy Kartaltepe Mahallesi'nde, ilçe emniyet müdürlüğü yakınındaki çöp konteynırına bırakılan patlayıcının ses bombası olduğu belirlendi. Patlamanın ardından çevre de kısa süreli bir panik yaşandı.Ek güvenlik önlemleri
Bombanın, Mecidiköy gibi nüfus yoğunluğunun üst düzeyde olduğu ve metro bağlantılı bir noktada ele geçirilmesi üzerine, emniyet güçleri İstanbul'da güvenlik önlemlerini artırdı. Metro istasyonları, otobüs ve tramvay durakları, arabalı vapurlar gibi toplu ulaşım araçlarının bulunduğu yerlerle kamu kurum, kuruluşları etrafında da resmi ve sivil giyimli görevlilerce ek güvenlik önlemleri alındı. Atatürk Havalimanı'nda da denetimler sıklaştırıldı. Havaalanına giren yolcu ve yakınları x-ray cihazında detaylı aranırken, cihazın sürekli ikaz verdiği kişilerin ayakkabılarını da çıkarması isteniyor. Polis ve özel güvenlik ekipleri şüpheli görülen kişilerin valizlerini açarak kontrol etti. İstanbul'un pek çok noktasında kontrol noktası oluşturan polis ekipleri, durdurduğu araçlarda arama yaptı.