Bombacı taksiye binip gitti

Bombacı taksiye binip gitti
Bombacı taksiye binip gitti
Suriye sınırında bombalı aracı patlatanlar güvenlik kamerasına yansırken Radikal, üç bombacıdan birini taşıyan taksiciye ulaştı: Reyhanlı'ya bıraktım.
Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

Hatay Cilvegözü’nde 14 kişinin öldüğü patlama, saniye saniye güvenlik kameralarına yansırken görüntülere savcılık tarafından gizlilik kararı getirildi. Gümrük kapısındaki bir görevli savcılığa çağrılarak görüntüler izletildi. Görevli, kamera kayıtlarında gördüklerini Radikal’e anlattı. Kayıtlara göre, bomba yüklü araçta biri kadın üç kişi Suriye tarafından geldi. Araçta bir süre şoför mahallinde oyalanan kişilerden yolcu koltuğundaki erkek ile arka tarafta oturan bir kadın Suriye yönüne geri döndü. Sürücü ise Türkiye ’ye geçip bir taksiye binerek Reyhanlı’ya gitti. Bombacılardan eşkâli güvenlik kameralarından tespit edilen kişi şimdi Türkiye’de aranıyor.

Ara bölgede Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı’ndaki ilk göze çarpan, kuyruk oluşturan yüzlerce TIR. Tamamı Türkiye’den Suriye’ye gönderilen yardım malzemeleriyle dolu. Kapı bir vadinin ortasında yer alıyor. Etrafındaki tepelere çıkıldığında patlama yerinde yapılan incelemeleri görmek mümkün.
Sınır kapısı ilk kontrol noktasından itibaren kapatılmış, görevlilerden başka kimse içeriye alınmıyor. Kapının dışında, TIR şoförleri, gazeteciler ve esnaf var. Türkiye tarafındaki sınır kapısının ilk kontrol noktasının ardından yaklaşık 1 kilometre boyunca 3-4 ayrı noktada araçlar kontrol ediliyor. Ardından Türk bayrağının altındaki son gişelere gelinip buradan Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan çıkılıyor. Bombalı araç işte tam bu Türkiye’den Suriye’ye çıkıştaki son demir kapının yaklaşık 20 metre uzağında patlamış.

Görüntüleri anlattı
Patlamanın tüm detayları son çıkış noktasındaki güvenlik kameralarına yansıdı. Ancak savcılık görüntülere gizlilik kararı getirdi. Güvenlik güçleri kamera kayıtlarını inceledikten sonra, patlamanın yaşandığı yerde bilgi sahibi olan herkesin ifadesine başvurdu. Savcılığın, görüntüleri izleterek ifadesine başvurduğu otopark görevlilerinden biri Radikal’e şunları anlattı:
“Savcılık olayın ardından gece 3’te beni aradı. Bir sivil ekip evden beni alarak gümrükteki güvenlik kameralarının olduğu yere götürdü. Savcı da oradaydı. Bana görüntüleri izlettiler. Görüntülerdeki kişileri tanıyıp tanımadığımı sordular. Görüntülere göre araç Suriye istikametinden sınır kapısına doğru geldi. Taş blokların başladığı yerden ters istikamete girdi. Yan tarafa geçip taş blokların oraya aracı bıraktı. Yanından TIR’lar geçebiliyordu. Yolcu koltuğunda oturan erkek, şoför tarafındaki erkeğin yanına gitti. Yaklaşık 2 dakika şoför mahallinde bir şeyler yaptılar. Görüntülerden ne yaptıkları tam olarak anlaşılmıyordu. Sonra arka tarafta bir kadın oturuyordu. Kapalı bir kadındı. Yolcu koltuğundaki erkekle birlikte araçtan inerek Suriye tarafına geri döndü. Onlar uzaklaşırken sürücü de Türkiye tarafına geçti.”
Sürücü erkeğin pasaport kontrol noktasındaki yakın çekim görüntülerinin kendisine gösterilip ‘tanıyıp tanımadığı’ sorulduğunu anlatan görevli, sonrasını da şöyle anlattı:
“Yakından fotoğrafları vardı. Ama tanımadığımı söyledim. Sonra Türkiye tarafından çıktıktan sonra bir taksiye bindi. Burada Suriye’den gelenleri merkeze götürmek için sivil araçlar bekler. Bu kişi bir taksiye bindi. Uzaklaştı. Üç araç vardı. Üç şoförü de bulmuşlar. Onlardan T. A. aracına o kişiyi aldığını söylemiş.”

Sürücüyü bulduk

T.A.’yla, savcılık sorgusunun ardından, savcılıkta telefonla konuştuk. T.A., o kişiyi arabasına aldığını, hayatında ilk kez gördüğünü söyledi. Halen savcılıkta bulunduğunu, işlemlerinin devam ettiğini ve daha sonra ne olacağını bilmediğini anlatan T.A., daha fazla bilgi veremeyeceğini söyleyerek telefonu kapattı. T.A.’nın, bombalı aracın sürücüsünü Reyhanlı’da Antakya yol ayrımına bıraktığını söylediği öğrenildi.

 

AA’dan o ‘gizli’ görüntüler

Anadolu Ajansı, dün akşam saatlerinde, Cilvegözü Sınır Kapısı’ndaki patlama anının, üzerinde gizlilik kararı olan görüntülerini yayımladı. Görüntülerde, Suriye tarafından gelen açık renkli bir aracın 14.14’te ara bölgeye park ettiği ve araçtan üç kişinin çıktığı görülüyor. Araçtan inen kişilerden ikisi Suriye tarafına geri dönerken diğer kişi görüntüden kayboluyor. Aracın içerisindeki bomba park ettiği yerde araç güvenlik kontrolünden geçmeden 14.37’de patlıyor. Patlama sonucu araçtan geriye bir şey kalmazken, etraftan geçen bazı araçlar da alev topuna dönüyor. Patlamanın etkisiyle sınır kapısının Suriye tarafına bakan güvenlik kamerası tahrip oluyor. Türkiye tarafındaki kamerada ise patlamayla birlikte sınır kapısındaki duvarları yıkılırken çevredekiler kaçışıyor.