Bombacı tutuklandı

Suçlama: Örgüt üyeliği
Ümraniye'de bir gecekonduda ele geçirilen TNT kalıpları, el bombası ve fünyelerin sahibi olduğu anlaşılan emekli astsubay Oktay Yıldırım, 'terör örgütüne üye olmak' ve 'patlayıcı madde bulundurmak' suçlarından tutuklanarak cezaevine konuldu.
Dava arkadaşı da sorgulanıyor
Oktay'la birlikte gecekondunun sahibi ve yeğeni de tutuklandı. Yıldırım'ın 'dava arkadaşı' olan ve Danıştay saldırısına adı karışan emekli yüzbaşı Muzaffer Tekin de dün soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

İSTANBUL - Ümraniye'de 'Kuvvacı cephaneliği' olarak nitelendirilen evle ilgili olarak, biri emekli astsubay üç kişi tutuklandı. Adı Danıştay saldırısı ve 301'lik aydınların mahkemelerindeki protesto eylemleriyle anılan emekli yüzbaşı Muzaffer Tekin de gözaltında.
Ümraniye'de ele geçirilen '27 el bombası, TNT kalıpları ve fünyelerin sahibi' emekli astsubay Oktay Yıldırım'la birlikte iki kişi 'terör örgütüne üyelik ve patlayıcı madde bulundurmak'tan tutuklanırken dün önemli bir gelişme daha yaşandı. Gazetelere 'O bombalar kullanılmaz durumdadır' diye emekli yüzbaşı Tekin, Terörle Mücadele ekiplerince gözaltına alındı ve sorgulanmaya başlandı.
'İhbar Trabzon'dan'
Trabzon'da Rahip Santaro'nun öldürülmesi, McDonalds'ın bombalanması, Cumhuriyet gazetesine bomba atılması, Danıştay saldırısı ve gazeteci Hrant Dink'in katledilmesi. Bunun yanı sıra her düşünce özgürlüğü davasında toplanan kalabalık, tehditler. Küçük bir arşiv taraması bile, zanlıları farklı olsa da bu olaylarda adı geçenlerin arasındaki ilginç bağlantıları ortaya koyuyor. Son olarak Ümraniye'de bir 'cephanelik ev'e düzenlenen baskınla bu ilişkiler ağı yeniden gündeme geldi. Ev sahibi Mehmet Demirtaş ve yeğeni Ali Yiğit sorgularında cephanenin emekli astsubay Oktay Yıldırım'a ait olduğunu söyledi. Baskının Santaro cinayeti ve Dink'in öldürülmesi olaylarıyla gündeme gelen Trabzon'dan yapılan bir ihbarla gerçekleştirildiği iddia edildi.
301, Susurluk, Reina...
Pamuk, Şafak, Dink gibi 301'lik aydınların davalarında boy gösteren Oktay Yıldırım, kamuoyunun tanıdığı bir sima. Fotoğraflarda yalnız değildi Oktay Yıldırım. En yakınındaki kişi, Danıştay saldırısı sonrası gözaltına alınıp bırakılan emekli yüzbaşı Muzaffer Tekin'di.
Tekin'in ilişkileri de yine fotoğraflarda saklıydı. Susurluk davasının 12 Şubat 2001'deki duruşmasında İbrahim Şahin, Korkut Eken gibi sanıkların arkasında otururken görülen Tekin'in emekli general Veli Küçük'le telefon görüşmesi yaptığı da saptanmıştı.
Bir diğer ilginç bilgi, Yıldırım'ın ünlü eğlence mekânı Reina'da güvenlik görevlisi olması. Yıldırım'ı görevlendirense emekli paşalar Baha Tüzüner ve Atilla Kurtaran'a ait İstanbul Güvenlik şirketi. Yıldırım'ın gözaltına alınmasından sonra sızan bilgilere göre ele geçirilen 30'luk sandıkta 27 el bombası bulundu. Danıştay saldırısından önce Cumhuriyet gazetesine de üç el bombası atması dikkatleri bu yöne çevirdi. Danıştay ve Cumhuriyet saldırılarılarında sanık Süleyman Esen'in avukatı mahkemeye başvurarak son bombalarla Cumhuriyet'e atılanların aynı olduğu yolundaki iddiayarın 'mutlaka aydınlatılmasını' istedi.
Bomba ambalajında parmak izi
Kuvvai Milliye Derneği kurucularından Oktay Yıldırım'sa, hakkındaki iddiaları reddetti. Üç gün Emniyet'te ardından da savcılıkta Pamuk, Şafak ve Dink davalarındaki müdahillikleri, Danıştay ve Cumhuriyet saldırılarıyla ilgili sorgulanan Yıldırım, Ümraniye'deki bombaların da kendisine ait olmadığını öne sürdü. Bu arada bombaların sarıldığı ambalajda Yıldırım'ın parmak izine rastlandığı belirtildi.
Yıldırım, ev sahibi Demirtaş'ı eski askeri olduğu için tanıdığını, LPG'li araç kullandığı için istasyona gidip geldiğini anlattı. Yıldırım'ın avukatı Ahmet Ülger'se hakkında gizlilik kararı verilen soruşturmanın 'eski mensupları üzerinden silahlı kuvvetlere saldırı' niteliğinde olduğunu ileri sürdü.