Bombacılar, Foça'da kendilerini gören köylüleri öldürmüş

Bombacılar, Foça'da kendilerini gören köylüleri öldürmüş
Bombacılar, Foça'da kendilerini gören köylüleri öldürmüş
Foça'da 2 askerin şehit olduğu bombalı saldırıyı gerçekleştirdikten PKK'lıların, patlamadan 3 gün önce kendilerini fark eden 3 köylüyü öldürdükleri ortaya çıktı.

Taylan YILDIRIM

İZMİR - İzmir Emniyet Müdürü Ali Bilkay, Foça'da askeri araca yönelik terör saldırısını gerçekleştiren ve Viranşehir'de 1'i ölü, 1'i yaralı ele geçirilen PKK üyelerinin, 7 Ağustos'ta Foça'da cesetleri bulunan üç çiftçinin katil zanlıları olduğunu açıkladı.

Ali Bilkay yaptığı açıklamada, Foça'nın Yeni Bağarası köyünde 6 Ağustos'ta kaybolan ve 7 Ağustos'ta bölgedeki bir tarlada başlarından ve karınlarından vurulmuş olarak ölü bulunan Yusuf Kafalı (59), Zekeriya Toplu (55) ve Bahri Şirin'in (46) katil zanlılarının, Foça'da askeri aracın geçişi sırasında saldırı düzenleyen terör örgütü PKK üyeleri olduğunun tespit edildiğini bildirdi.

Bilkay, Foça'daki terör saldırısının ardından geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde 1'i ölü, 1'i yaralı ele geçirilen 2 terör örgütü üyesinin kullandığı silahlardan çıkan mermi kovanlarının Viranşehir'den getirilerek İzmir'de karşılaştırıldığını belirtti.

Bilkay, çiftlerin öldürülmesinin ardından olayın aydınlatılmasına yönelik titiz bir çalışma yürüttüklerini ifade ederek, şu bilgileri verdi:

“Viranşehir'den kovanlar istendi. Buradakilerle karşılaştırdık. Karşılaştırma sonucu, terör örgütü üyelerinin, üç kişinin öldürüldüğü cinayetin failleri oldukları tespit edildi. Bu yönde şüphemiz vardı. Soruşturma ve çalışmalar detaylı şekilde yürütüldü. Faili meçhul olay aydınlatıldı. Bu, İzmir polisinin başarısıdır.”

Foça'nın Maltepe köyünden 6 Ağustos'ta birlikte ayrılan Yusuf Kafalı ve Zekeriya Toksuz ile Yeni Bağarası köyünden aynı gün ayrılan Bahrin Şirin'den haber alınamamış, üç çiftçi, bölgedeki bir tarlada başlarına ve karınlarına isabet eden 3'er kurşunla öldürülmüş olarak bulunmuştu.


Bu olaydan 3 gün sonra 9 Ağustos’ta saat 08.07’de Değirmenlik Caddesi’nde, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Foça Deniz Üs Komutanlığı Amfibi Görev Grup Komutanlığı’na ait servis otobüsünün geçişi sırasında 2 ayrı patlama meydana gelmiş ve olayın ardından Ulaştırma Er Özkan Ateşli olay yerinde, Ulaştırma Uzman Çavuş Hakan Furkan Özmen de ağır yaralı olarak kaldırıldığı Ege Üniversitesi Hastanesi’nde şehit olmuştu.

Patlamada, 12 kamu görevlisi de vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralanmıştı.