Bombacıları Kaide kaçırmış

Sekiz aydır serbestler

İstanbul'da 63 kişinin öldüğü bombalama olaylarının 'planlayıcıları' Burhan Kuş ile Sadettin Akdaş'ı, Irak'ta cezaevinden Kaide'nin kaçırdığı ortaya çıktı. Kaide, marttaki baskında 140 üyesini kaçırmıştı.
Haber: DENİZ ZEYREK / Arşivi

ANKARA - İstanbul'da Kasım 2003'te beş gün arayla iki sinagogu, İngiliz Başkonsolosluğu'nu ve HSCB Bankası'nın yönetim binasını hedef alan ve 63 kişinin ölümüyle sonuçlanan bombalı saldırıların firari sanıkları Burhan Kuş ile Sadettin Akdaş'ın 6 Mart 2007'de Kaide'nin Musul'daki Baduş cezaevine yaptığı baskında kaçtığı ortaya çıktı. Kuş ile Akdaş'ın 140 Kaide üyesiyle beraber firar ettiği belirtildi. Irak hükümeti, Dışişleri Bakanlığı'nın son notasına verdiği yanıtta "Irak'taki cezaevlerinde bu kişilerin kayıtlarına rastlanmamıştır" ifadesi yer aldı.
İstanbul saldırısının sorumluları arasında yer alan ve planlayıcı oldukları iddia edilen Kuş ve Akdaş'ın olaydan sonra Suriye üzerinden Irak'a kaçtığı ve ABD güçlerince tutuklandıkları biliniyordu. Türkiye, iki zanlının iade edilmesi için en sonuncusu bir buçuk yıl önce Irak'a üç kez resmi kanallardan başvuru yaptı. Ancak sonuç alamadı.
Baskında kaçmışlar
Kuş ve Akdaş'ın cezaevinden kaçtığı iddiaları üzerine harekete geçen Dışişleri Bakanlığı kısa süre önce konuyla ilgili Irak'a nota verdi. Irak'tan gelen yanıtta "Cezaevlerinde bu kişilerin kayıtlarına rastlanamamıştır" deniliyordu. Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliği'nden Ankara'ya gelen bilgiler arasında da "ABD ve Irak yönetimlerinden defalarca iadesi talep edilen ve iade dosyaları muhataplarımıza tekrar tekrar verilen Kuş ve Akdaş'ın izi takip edilmiş, Ebu Gureyb'den Musul'daki Baduş cezaevine nakledildikleri öğrenilmiştir. İki sanık, bu cezaevine Kaide'nin yaptığı baskın sonucunda kaçırılan Kaide üyeleri arasında yer almıştır" bilgisi yer aldı.
140 Kaide üyesi kaçmıştı
Büyükelçiliğin kasttetiği baskın 6 Mart'ta gerçekleştirilmiş ve 300 militanın katıldığı baskında 140 Kaide üyesi kaçırılmıştı. Bölgedeki en büyük cezaevi olan Baduş cezaevi, Ebu Gureyb'deki tutuklu sanıkların yargılandıktan sonra konulduğu cezaevi olarak biliniyor. Olayın ardından Dışişleri Bakanlığı yeniden devreye girerek Kuş ve Akdaş'ın yakalanarak Türkiye'ye iadesini istedi. Dışişleri yetkilileri, ABD'nin bu konuda tatmin edici bir işbirliği sergilememesinden yakındı.