Bombacıların üçüne tahliye

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası Derneği Yakacık Şubesi'ne 9 Mart'ta düzenlenen bombalı saldırıyla ilgili davanın ilk duruşmasında üç sanık tahliye edildi. 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün yapılan duruşmaya, 13'ü tutuklu 18 sanık katıldı.

İSTANBUL - Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası Derneği Yakacık Şubesi'ne 9 Mart'ta düzenlenen bombalı saldırıyla ilgili davanın ilk duruşmasında üç sanık tahliye edildi. 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün yapılan duruşmaya, 13'ü tutuklu 18 sanık katıldı. Kimlik tespiti sırasında ayağa kalkması istenen sanık Adem Çetinkaya, "Neden kalkmam gerekiyor?" diye sordu. Hâkim "Usul böyle de onun için" dediği halde, sanık oturmaya devam etti.
Vural: Örgütsel değil, kişisel eylem
Canlı bombalardan biri olan ve olayda kolunu kaybeden sanık Engin Vural da, konuşurken elini cebinden çıkarmadı. Saldırının örgütsel değil kişisel bir eylem olduğunu ileri süren Vural, şunları söyledi: "Anayasal düzeni değiştirme amacım yok. Babamın polis, kayınpederimin de astsubay olması nedeniyle bunu yapamazdım. Saldırıyı, olayda ölen Nihat Doğruel'le planladık. İstanbul'daki bombalı saldırılardan sivillerin zarar görmesi nedeniyle, eylemin Türkiye'ye yönelik emelleri olan Masonlara karşı yapılmasına karar verdik."
Keşmir'de bazı faaliyetlere katıldığını, Çeçenya'da da yardım amacıyla bulunduğunu söyleyen Engin Vural, bomba yapımı konusunda sanık Adem Çetinkaya'dan bilgi aldığını belirtti.
15-20 Kasım 2003 yılındaki bombalı saldırılarla ilgili davanın da sanıkları arasında bulunan Hakan Çalışkan ise, bu davanın sanıklarını tanımadığını öne sürdü.
Çalışkan: Çiğköfte için buluşuyorduk
Pakistan'da İslamic Üniversitesi'ne kayıt yaptırdığını anlatan Çalışkan, sanıklarla 'örgütsel faaliyetler' nedeniyle bir araya geldikleri yönündeki suçlamaya karşılık, arkadaşlarıyla çiğköfte yapmayı bildiği için bir araya geldiğini savundu.
'Anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs etmek' suçunu kabul etmeyen Çalışkan, "Abdullah Öcalan gibi bir caninin yargılandığı maddeden yargılanmam ne kadar doğru?" diye sordu. Sanıklardan Adem Çetinkaya, Hasan Dağ ve Hamza Ali Temiz'in savunma yapmadığı duruşmanın sonunda mahkeme, tutuklu sanıklar Halim Taş, Mehmet Akkoyun ve İrfan Güneş'in, tutuklu kaldıkları süreyi göz önüne alarak tahliyesine karar verdi. Duruşma ertelendi.
İddianamede, eylemin El-Kaide'nin Türkiye'deki bir hücre birimince düzenlendiği anlatılıyor, sanıklar hakkında 'Anayasal düzeni değiştirmeye kalkışmak, örgüt üyesi olmak, örgüte yardım ve yataklık' suçlarından dört buçuk yıldan müebbete kadar hapis cezaları öngörülüyor.