'Bomba'da tahliye üçledi

Kaide terör örgütünün Türkiye yapılanması içinde faaliyet gösterdikleri ve İstanbul'da 15 ile 20 Kasım 2003 tarihlerinde düzenlenen...

İSTANBUL - Kaide terör örgütünün Türkiye yapılanması içinde faaliyet gösterdikleri ve İstanbul'da 15 ile 20 Kasım 2003 tarihlerinde düzenlenen bombalı saldırılara karıştıkları iddiasıyla 69 sanık hakkında açılan davanın dördüncü günkü duruşmasında iki sanık daha tahliye edildi.
2 No'lu DGM'de yapılan dünkü duruşmada, 'örgüt üyesi olmak ve yardım ve yataklıkla suçlanan' tutuklu sanıklar Ahmet Özdoğan, Hakan Çalışkan, Bülent Tozoğlu, Ahmet Aydoğmuş, Badettin Yıldırım, Hıdır Elibol, İsmet Alçık, Harun Gecü, Memiş Arlı ve Mehmet Kuş katıldı. Tahliyelerini isteyen sanıklar şu savunmaları yaptı:
Ahmet Özaydın'ın avukatı Nusret Yüksel: Müvekkilim lisanslı boksör. Askerliğini de gönüllü olarak özel birlikte yaptı. Dağlarda vatan hainleriyle çatıştı. Nişanları var. Bu niyetteki insanın bu olaya karışması imkânsız.
Bülent Tozoğlu: Kıbrıs'ın kurtuluşu döneminde doğduğum için doktorlar bana Bülent adını vermiş. Ailem ise Ömer diye çağırıyor. Kod isim kullanmıyorum.
Ahmet Aydoğmuş: İki dedem vatan için canını feda etti. Bense vatana ihanetten yargılanıyorum.
Hıdır Elibol: Aranın sanık Habib Akdaş'ı iş ilişkilerimden tanıyorum. 2 milyon dolar ihracatım var. Bir milyon doların üzerindekiler
İsrail'deki fabrikalardan aldığım siparişler. Sinagog ismini olaylardan sonra duydum.
Badettin Yıldırım: Sahne sanatçısıyım. Alnıma sürülen kara lekeden kurtulmak istiyorum. Benim için utanç verici bir suç.
Mahkeme heyeti, kanıt durumu ve tutuklu kaldıkları süreyi dikkate alarak, mağduriyetlerine meydan verilmemesi için Bülent Tozoğlu ve İsmet Alçık'ın tahliyesine karar verdi. Davanın önceki duruşmasında da, sanıklardan Ahmet Aslanoğlu tahliye edilmişti.
DGM: Yetkim yok
Son duruşma bugün. Davaya dört günde 48 tutuklu sanık katıldı. Mahkeme, ilk duruşmada Anayasa değişikliği uyarınca 'yetkisiz ve görevsiz' olduğu için tahliye gibi acil durumlar hariç esasa ilişkin karar alınmamasına hükmetti. Sanıkların büyük bölümü bu nedenle savunma yapmadı.
Avukattan tavır
Önceki günkü duruşmaya sanık avukatı Abdurrahman Sarıoğlu'nun açıklama ve tavırları damgasını vurdu. Duruşmada dört saat boyunca ayakta duran Sarıoğlu, gazetecilere şunları söyledi:
"Laik rejimin karşısında bir Müslüman olarak sürekli oturup kalkmak istemiyorum. Kendimi küçük düşürmem. Eylem ABD' nin Irak'ı işgali, Yahudilere destek verilmesi ve Irak'a asker gönderme kararından dolayı AKP iktidarına yapılmış bir tepki."