Bombalar yüzlerce metre uzağa saçıldı

Bombalar yüzlerce metre uzağa saçıldı
Bombalar yüzlerce metre uzağa saçıldı
Afyonkarahisar'da patlamanın meydana geldiği askeri bölgenin çevresindeki tahribat sabahın ilk ışıklarıyla birlikte ortaya çıkmaya başladı.

Afyonkarahisar'ın Ataköy ilçesindeki 500. İstihkam Ana Depo Komutanlığı Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası'ndaki mühimmat deposunda meydana gelen patlama kilometrelerce uzaklıkta hasara yol açtı.

Patlamayla birlikte çevreye saçılan mühimmatlara ulaşan NTV ekibinin çektiği görüntüler, facianın boyutlarını gözler önüne serdi.

Orman Bakanı ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da bu görüntülere değinerek ‘Muhabirin elindeki el bombalarını görünce şaşırdık’ dedi ve halkı etrafta bulabilecekleri yabancı cisimlere dokunmaması ve yetkililere haber vermesi konusunda uyardı.

Bazıları patlamış bazıları ise patlamamış el bombaları, tanklarda kullanılan bombalar ve anti personel mayınları gibi mühimmat parçaları yüzlerce metrelik alana saçılmış durumda.

Onlarca kiloluk bombaların bazılarının fünyelerini üzerinde olduğunu gözlemleyen NTV muhabiri Gökhan Gerçek, çevreye saçılan malzemeler için çalışmaların başlatıldığını bildirdi.

Patlama sadece kışla içinde değil yaklaşık iki kilometre uzaklıkta bile hasara yol açtı. Çevrede onlarca yıkılmış ve yanmış ağaç göze çarpıyor.
Patlamanın meydana geldiği askeri tesiste çevreye mühimmat saçılması nedeniyle gece boyunca hazırda bekleyen ekipler, günün ilk ışıklarıyla birlikte Kışlacık mevki ile Ataköy arasındaki cephanelik bölgesinde incelemelerine başladı.

Patlamanın tesislerde önemli hasara yol açtığı, cephaneliğin kullanılamaz hale geldiği, bir askeri kamyonunda da parçalandığı görüldü. Jandarma ve emniyete ait çok sayıda Olay Yeri İnceleme Aracı da, tesislere giriş yaptı.

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu sabaha karşı ayrıldığı kışlaya, günün ışımasıyla geri döndü. Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu da sabahın ilk ışıklarıyla tesise geldi.

Askeri yetkililer ve güvenlik görevlileri, olay yeri çevresinde geniş güvenlik önlemi alarak, sivillerin bölgeye yaklaşmasını engelledi, tesislere gidilen yol da sivil araç trafiğine kapatıldı.

Sivil savunma, arama-kurtarma, sağlık, itfaiye ekipleri gece boyunca, tesislerin çevresinde hazır bekletildi. (ntvmsnbc.com)