Bombalı saldırılara dava

İstanbul'da 15 ve 20 Kasım 2003'te meydana gelen bombalı saldırılarla ilgili 50'si tutuklu 69 sanık hakkında dava açıldı.

İSTANBUL - İstanbul'da 15 ve 20 Kasım 2003'te meydana gelen bombalı saldırılarla ilgili 50'si tutuklu 69 sanık hakkında dava açıldı.
İstanbul DGM'de görevli cumhuriyet savcıları Bekir Raif Aldemir, Mehmet Ergül, Muzaffer Yalçın, Ahmet Kelebek ve Mustafa Erol'un bombalı saldırılarla ilgili soruşturması tamamlandı.
57 ölü, 644 yaralı
128 sayfalık iddianamede yer alan bilançoya göre saldırılarda 57 kişi öldü, 644 kişi de yaralandı.
El-Kaide örgütünün 'Türkiye emiri' Habip Aktaş ile üst düzey yöneticilerinden Gürcan Baç ve Azad Ekinci'nin aralarında bulunduğu dokuz sanığın dosyalarının ayrıldığı belirtildi.
Finansman dışarıdan
Uluslararası terör örgütü elebaşı Usame bin Ladin'den söz eden ve El Kaide'nin yapısını irdeleyen iddianamede İstanbul'daki bombalı saldırılar için talimatın Hebib Aktaş tarafından verildiği, finansmanı ise örgütün Avrupa ve İran'daki üyelerince sağlandığı ileri sürüldü. El Kaide'nin
'Türkiye Şurası üyeleri' Harun İlhan, Adnan Ersöz, Fevzi Yitik, Osman Eken ve Yusuf Polat'ın, TCK'nın 146. maddesi uyarınca 'anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs etmek' suçundan ölünceye kadar infaz edilmek üzere müebbet ağır hapis cezasına çarptırılması istendi. Metin Ekinci ile Süleyman Uğurlu'nun TCK'nın 146/3. maddesinde düzenlenen 'anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye iştirak' suçundan yedi buçuk ile 22.5'ar yıl arasında ağır hapis cezasına çarptırılmaları istenen iddianamede, Baki Yiğit ile Seyit Ertul'un da 'yasadışı örgütün liderliğini
yapmak' suçundan 22.5'ar yıldan az olmamak üzere ağır hapis cezasına mahkûm edilmesi öngörüldü. Sanıklardan 45'inin 'yasadışı örgüte üye olmak' suçundan 15 ile 22.5'ar yıl arasında ağır hapse, 15'inin de 'yasadışı örgüte yardım ve yataklık etmek' suçundan 4.5 ile 7.5'ar yıl arasında ağır hapis cezasına çarptırılmaları istendi.