Bombardımandan kaçan 3 bin Suriyeli Akçakale'ye geçti

Bombardımandan kaçan 3 bin Suriyeli Akçakale'ye geçti
Bombardımandan kaçan 3 bin Suriyeli Akçakale'ye geçti
Suriye ordusunun, Türkiye sınırına 90 kilometre uzaklıktaki Rakka kentine yönelik bombardıman düzenlemesinin ardından yaklaşık 3 bin Suriyeli, Akçakale Gümrük Kapısı'ndan Türkiye'ye geçiş yaptı.

ŞANLIURFA - Suriye savaş uçaklarının Türkiye sınırına 90 kilometre uzaklıktaki Rakka kentine yönelik bombardıman düzenlemesinin ardından yaklaşık 3 bin Suriyeli, Akçakale Gümrük Kapısı'na geldi. Güvenlik güçlerinin yoğun güvenlik önlemi aldığı sınır hattında kontrolleri yapılan Suriyeliler, Türkiye'ye geçiş yaptı.

Akçakale'nin karşısında bulunan ve Özgür Suriye Ordusu'na mensup muhaliflerin kontrolünde olan Telabyad ilçesinin de bağlı olduğu Rakka kenti ile çevresindeki köyler dün Suriye Hava Kuvvetleri'ne ait savaş uçaklarıyla hava saldırısı düzenlendi. Çok sayıda kişinin öldüğü iddia edilen bombardımanın ardından tedirginlik yaşayan binlerce kişi araçlarla Türkiye sınırına geldi. Sabah saatlerinden itibaren Akçakale'nin karşısında bulunan Telabyad'a gelen yaklaşık 3 bin Suriyeli, Türkiye'ye sığınmak istediğini bildirdi.

Yetkililer, sığınma talebinde bulunan Suriyelileri yapılan kontrollerin ardından Türkiye'ye aldı. Suriyelilerin yoğun şekilde Akçakale'ye gelmesinin ardından Kaymakamlık ve AFAD tarafından kriz masası oluşturdu. Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin, Viranşehir ilçesinde kurulan yeni çadır kente gönderilmesinin planlandığı bildirildi.

Yaşanan gelişmelerin ardından güvenlik güçleri sınırdaki önlemlerini artırdı.


ALİ LEYLAK - HADİ KURT - ÖMER ŞULUL / DHA


  http://www.radikal.com.tr/114582011458206

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bombardımandan kaçan 3 bin kişi hk. - runekson

  Türkiye sınırlarını suriyeden gelen üçbin kişiye açan AKP iktidarı bir empati yapması lazım,Türkiye böyle bir durum yaşansa TSK nin devlete karşı silahlı güç kullanan bir ayrılıkçı nüfusa komşu ülkenin kapılarını açarak onları korumaya kalkması Türkiyenin böyle bir durumda başarısız olması sonucunu yaratacaktır,bunun içinde suriye ordusu gerektiğinde Kendisine karşı silah kullanan sıkıştığında başka ülke topraklarına kaçan ayrılıkçı silahlı gurubu hangi ülke topraklarına giderlerse gitsinler onların iadesini isteme verilmiyorsa sınırı geçerek bunları takip etmesi gerekir,bu durum kuzey ırakta yaşandı ABD nin müdahil olması nedeniyle kuzey ırak topraklarında pkk terör örgütünün takibi yapılamadı bu işin çıban başı ABD esas mücadele edilmesi gereken fitnenin önce devreden çıkarılması gerektiğini düşünüyoruz.

  Orada neler oluyor? - X120

  Buyursun gelsinler, hoş gelmişler. Zaten Ankara'da ilgili merkezlerde ha bire onun akrabası, bununla kan bağı var diye seri halde vatandaşlık veriliyor birilerine. Önümüzdeki yıllarda göreceğiz bazı bölgelerde demografik yapının nasıl da değiştiğini. O değil de, Rojava diye bi yer var, siviller katlediliyor orada. Haberin var mı medya? Bu gelenlerin onunla bir ilgisi olmasın?

  üçer bin - ismet65

  geçen sefer gelenlerde üç bin idi ve onlara kaçakçı denildi, hata sınıra dahi yaklaştırılmadılar. Bu neyin planıdır?

  bombardumandan kacan 3000 suriyeli - miskin2

  yerele secimlerde vatandasliga gecip oy kullanabilirlermi?

  Türkiyenin Rojava'ya çifte standart uygulamsi - rodi21

  Rojava Kürdistaninda; Günlerdir Türkiye-Misir-ABD-Pakistan ve Karanlik Güçlerin destegiyle El-Nusra ve Irak sunni çeteci teröristlerin Türkiye üzerinden Rojavaya Kürt halkini çoluk çocuk kadin yasli demeden Katliam yapmak için Gümrük kapilarini bu çeteci terörislere açik tutuyor ve her türlü lojistik destegi veriyor ve yolluyor.Dünya medyasida Kürt halkina yapilan katliama sessiz kalmayi tercih ediyor. ama Rojavadaki Kürtlere insani yardim için Gümrük kapilarina dayanan Kürt kardeslerine yasak ve ambargo uyguluyor gümrük kapilarini kapali tutuyor. bu nasil bir insanliktir? Birde gazetelerde manset atarlar; neymiste, Esedin bombardimanlarindan kaçan 3000 suriyeli Akçakale sinirindan içeri alindi ve insani yardim için çadirlar kuruldu. yani yardim için Kürt olmasin gerisi ne olursa olsun yardim edelim. bumu islam alemi ve Türkiyenin insanligi? insanlik vijdani diye bir sey! belliki Kürt halkina ve Rojava denince oda susmayi tercih ediyor. ama ne olursa olsun Kürt halki Rojavaya için ne gerekirse yapacaktir. Rojava; Kürdistanin Kalbidir. ve bu Kalp özgürlük ve Baris için yasayacak ve yasatilacaktir.

  Yeni oydaş mı yoksa sığınmacı mı...? - citizen

  Bu sığınmacılara acilen vatandaşlık hakkı tanınacağı ve yaklaşan seçimlerde oy kullandırılmaları sağlanarak AKP ye yeni oydaşlar kazandırılacağı yolunda yoğun söylentiler var.