'Bombayı patlatıp izledim'

DİYARBAKIR - Diyarbakır’da yedisi çocuk 10 kişinin ölümüne neden olan termos bombayla ilgili olarak tutuklanan H.T. savcılıktaki ifadesinde ‘saldırıyı nasıl gerçekleştirdiğini’ ayrıntılı olarak anlattı.
İddiaya göre, zanlı H.T. savcılıktaki ifadesinde, ‘bomba yapmayı çocukken kendi kendine öğrendiğini’, saldırıyı ‘PKK güdümünde, intikam amaçlı’ olarak gerçekleştirdiğini söyledi. Diyarbakır’daki saldırıyı ‘askerden izinli olarak geldiği sırada yaptığı’nı anlatan H.T., yine ‘askerliği sırası’nda İzmir Bornova’da pazar yerindeki patlama dahil üç bombalı saldırı daha gerçekleştirdiğini iddia etti. Zanlının ifadesini incelemeye alan İzmir Emniyeti yetkilileri ise H.T.’nin ifadeleriyle olay arasında farklılıklar bulunduğunu belirledi.
H.T.’nin “Bombanın patlamasını balkondan izledim. Ben içeri girerken annem balkona çıkıp bu işi yapanlara lanet okudu” dediği de öğrenildi
12 Eylül 2006’da Diyarbakır’ın Bağlar ilçesindeki Koşuyolu Parkı’nda termos içine konulan bombanın patlamasıyla yedisi çocuk 10 kişi ölmüştü. Olaydan üç yıl sonra yapılan operasyonda 10 kişi gözaltına alındı. H.T. ve B.G. adlı zanlılar tutuklandı. (aa, dha)