@ismailsaymaz@idrisemen

Bombayla değil, ezilme sonucu ölmüş

Bombayla değil, ezilme sonucu ölmüş
Bombayla değil, ezilme sonucu ölmüş

Lise öğrencisi Şahin Öner geçen pazar yapılan gösteride ezilme sonucu yaşamını yitirdi.

Elinde bomba patlaması sonucu öldüğü iddia edilen Şahin Öner'in otopsisinde bomba izine rastlanmadı. Polis ifadesi de ezilme ihtimalini güçlendirdi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi
İDRİS EMEN - emenidris@gmail.com / Arşivi

Diyarbakır ’da geçen pazar akşamı yapılan gösteride 19 yaşındaki Şahin Öner’in yaşamını yitirmesine ilişkin sis perdesi aralanmaya başladı. Vali Mustafa Toprak’ın, Öner’in polise atmak istediği bombanın elinde patlaması sonucu öldüğü şeklindeki açıklamasına karşın, bizzat polis ve savcılığın tutanakları olayın farklı biçimde geliştiğini ortaya çıkardı. Bir polis memurunun soruşturmayı yürüten Savcı Şaban Özdemir’e olay yerinde verdiği ifade, ezilme ihtimalini güçlendirirken, Öner’in ağır yaralı halde önce karakola götürülmesi de dikkat çekti.
Şehitlik Mahallesi’nde 10 Şubat’ta yapılan gösteriye polis müdahalesinin ardından lise öğrencisi Şahin Öner yaralı halde bulunmuştu. Öner’in hayatını kaybettiği o gece Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak’ın beyanatına istinaden haber ajansları, ‘Öner’in elindeki patlayıcıyı atmak isterken öldüğü’ haberini duyurdu. Fakat ertesi gün baba Mehmet Şirin Öner ve kimi tanıklar ‘Şahin Öner’in polis panzerince ezilerek can verdiğini’ söyledi. Bu arada Öner’in patlama sonucu öldüğü iddialarını çürütür nitelikteki morg fotoğrafları bazı sitelerde yayımlandı.

Yaralı halde karakola
Karşılıklı idddiların ardından Radikal olayı aydınlatabilecek soruşturma dosyasına ulaştı. Eldeki tutanağa göre, Savcı Özdemir’in olay akşamı ve ertesi gün, gösterinin yapıldığı yerde incelemede bulundu. İkinci incelemede savcının yanında gösteriye müdahale eden ekipten ‘294110’ sicil numaralı polis memuru da vardı. İfadesinde, “Biz onu önümüzdeki zırhlı araç geçtikten sonra yolda yaralı bulduk” diyen polis şunları anlattı: “Zırhlı araçla olay mahaline geldik. Bizden önce 75 plakalı zırhlı araç grubun arkasından sokağa girdi. Ardından 45 plakalı kendi aracımız sokağa girdi. 10-15 metre kadar ilerleyince bir şahsın yüzaşağı yerde yattığını gördük. Bu sırada 75 plakalı zırhlı araç 30 metre kadar aşağıdaydı. Araçtan inip yaralı şahsı zırhlı araçla Şehitlik Polis Merkezi’ne götürdük. Yaralı şahıs buradan da hastaneye götürüldü...”
Otopsi raporu da Öner’in ağır yaralı halde önce Şehitlik Polis Merkezi’ne götürülerek parmak ve tırnak izi alındığını ortaya çıkardı. Otopsi tutanağı ayrıca ezilmeye işaret ederken, açıkça, “Cebir izi, ateşli silah yarası, kesici delici alet yarası görülmemiştir” ifadesine yer verildi. Raporda, ezilme sonucu oluşan ekimozlar da ayrıntılı bir şekilde anlatıldı.
Raporu yorumlayan Süleyman Demirel Üniversitesi’nden Serhat Gürpınar, “Otopsi raporunda patlama ya da bomba yarası değil, tamamen kaza tarif ediliyor. Eller başta olmak üzere bombayı tanımlayan bilgi yok. Üzerinden araç geçmesiyle uyumlu olabilir“ dedi.
Aynı gün Diyarbakır 2 No’lu Hakimlik tarafından hazırlanan ‘el koyma’ kararında ise Öner’in sokakta yaralı halde bulunduğu ifade edilerek, Öner’i üzerinde patlayıcı fitili çıktığı öne sürüldü.
Vali Mustafa Toprak’ı ise gün içinde defalarca aramamıza rağmen geri dönüş yapılmadı...

Enes dosyası yeniden açıldı


Diyarbakır’da 8 yaşındaki Enes Ata’nın 7 yıl önce bir cenazede atılan gaz bombasının isabet etmesi sonucu yaşamını yitirmesiyle ilgili 3 polis memuru hakkında yeniden soruşturma açıldı. Polisler hakkında daha önce başlatılan soruşturma, Vali Mustafa Toprak’ın izin vermemesi üzerine kapatılmıştı. İdare mahkemesi kararında, küçük Enes’in ölümünün, şüpheli polislerin yakın mesafeden ateş etmesi sonucu gerçekleştiğine dair kuvvetli şüphelerin olduğu belirtildi. Olayla ilgili elde ciddi bilgi ve bulguların bulunduğunu belirten mahkeme, Diyarbakır Valiliği’nin kararını kaldırdı.