Bombayla yok olan anneliğin bedeli 5 bin lira

Bombayla yok olan anneliğin bedeli 5 bin lira
Bombayla yok olan anneliğin bedeli 5 bin lira

Seval Gözüaçık, temyize başvuracak.

Haber: TURAÇ TOP / Arşivi

MUĞLA - Marmaris’te minibüse konan bombanın patlaması sonucu anne olma ümidini kaybeden 32 yaşındaki Seval Gözüaçık’ın, İçişleri Bakanlığı aleyhine açtığı 30 bin liralık manevi tazminat davası sonuçlandı. Mahkeme, Gözüaçık’a, ‘acılarını bir nebze hafifleteceği’ gerekçesiyle 5 bin lira tazminat ödenmesine hükmetti.
Kararla şoke olan Seval Gözüaçık, temyize başvururken, “Amacım, rant elde etmek, reklam yapmak değildi. Adalete güvenim sarsıldı” diye isyan etti.
28 Ağustos 2006 tarihinde, Marmaris’in Kemal Engin Bulvarı’nda bir minibüste patlama meydana geldi. PKK’nın koyduğu belirlenen bomba nedeniyle yaralı 15 kişinin arasında yedi aylık evli Gözüaçık da vardı.
Bombanın konulduğu koltuğun üzerinde oturan Gözüaçık’ın sağ kalçası parçalandı, vücuduna çok sayıda şarapnel parçası isabet etti. 10’a yakın cerrahi ve estetik müdahalenin ardından psikolojik tedavi gören Gözüaçık, anne olamayacağını da öğrendi.
Gözüaçık, yaşadığı acılar ve maddi zararının karşılanması için 5233 Sayılı Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Kanunu kapsamında Muğla Valiliği’ne başvurdu. Sonuç alamayınca İçişleri Bakanlığı aleyhine 30 bin liralık manevi tazminat davası açtı. Bir yıl sonunda mahkeme  acılarını bir nebze hafifleteceği gerekçesiyle Gözüaçık’a 5 bin lira tazminat ödenmesine hükmetti.
Seval Gözüaçık kırgın, öfkeli:  “Her gece bomba sesleriyle uyanıyorum. Bir kadının en çok arzu ettiği annelik duygusundan da mahrum bırakıldım. Devletim beni yalnız bıraktı. Türkler’den daha çok yaralı İngilizlerle ilgilenildi. Ben, devlete yönelik bir saldırının kurbanları arasındaydım. Adalete güvenim sarsıldı. Diğer terör mağdurlarına da örnek olmak istemiştim, olmadı” diyerek üzüntüsünü dile getirdi.”