'Bonzai çocukların Soma'sı oldu'

'Bonzai çocukların Soma'sı oldu'
'Bonzai çocukların Soma'sı oldu'
Bonzai TBMM gündemine girdi. CHP Bursa milletvekili Aykan Erdemir bonzanin her yıl bir Soma faciası kadar can aldığını ve tüm Marmara'yı tehdit ettiğini söyledi. Bursa, İstanbul'dan sonra en çok bonzai yakalanan il. Geçen ay Bursa'da bonzai operasyonu yapan polisler mahallede davul zurnayla karşılanmıştı.

Bursa son dönemde sık sık bonzai operasyonları, mahallelilerin yaptığ bonzai protestoları ve bonzai ölümleri ile gündeme gelirken CHP Bursa milletvekili Doç. Dr Aykan Erdemir konuyu TBMM’ye taşıdı. TBMM’de bir basın toplantısı düzenleyen Aydemir, bonzaiyle mücadelerin Cumhurbaşkanlığı hırsına kurban edildiğini iddia etti. 
Erdemir “Bonzai ülkemizde her yıl bir Soma faciası kadar can almaktadır. Son bir yılda ölümle sonuçlanan 300’ü aşkın Bonzai vakasının büyük çoğunluğu Marmara Bölgesi’nde yaşanmıştır. Narkotik Şube Müdürlüğü’nün iller bazında dağılım raporuna bakıldığında en fazla Bonzai yakalanan ilk üç ilin sırasıyla İstanbul, Bursa ve İzmir olduğu görülmektedir. En fazla Bonzai yakalanan 10 ilden 8’i Marmara Bölgesi’nde yer almaktadır. Türkiye’deki Bonzai satıcılarına yönelik tutuklamaların ve baskınların yüzde doksanı Marmara bölgesinde gerçekleşmiştir. Kullanım yaşı 11’e düşen Bonzai, çocuk ve ergenlerin Soması olmaya devam etmektedir” dedi. 

ERDEMİR'DEN İLGİNÇ SORULAR
“Başta Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Bonzai felaketine seyirci kalan Hükümet yetkililerine 9 soru sormak istiyorum” diyen Erdemir, son dönemde yaşanan polis şefi tayinlerinden uyuşturucu imalathanelerinin bir türlü ortaya çıkarılmamasını ve bonzainin testlerde tespiti için gerekli yatırımların yapılıp yahılmadığına kadar bir dizi konuyu gündeme getirdi. Aydemir’in soruları özetle şöyle:
1) Türkiye’de son bir yılda ölümle sonuçlanan 300’ü aşkın bonzai vakası olduğu belirtilmektedir. Ancak bu vakalarda ölüm nedeni olarak “madde bağımlılığı” gösterildiği ve ayrıntıya yer verilmediği için bonzai tehlikesi tüm boyutlarıyla tespit edilememektedir. Ölüm nedenlerinin ayrıntılı bir şekilde tutularak tehlikenin tüm boyutlarıyla kayıt altına alınması için neden gerekli girişimlerde bulunulmamıştır?
2) Uzakdooğu ülkelerinden getirildiği iddia edilen Bonzai’nin arzının ve tüketiminin büyük bir bölümünün İstanbul ve Bursa başta olmak üzere Marmara bölgesinde olduğu göz önüne alınırsa bu şehirlerde merdiven altı üretim yapan uyuşturucu laboratuvarları bugüne kadar neden ortaya çıkarılamamıştır?
3) Kamuoyunda Bonzai üretim ve dağıtımını yapan uyuşturucu baronlarının siyasi hamileri olduğu yönünde kuvvetli bir şüphe bulunmaktadır. Bonzai ile etkin mücadelenin önünü kesen siyasiler ve kamu görevlileri var mıdır? Bu konuda herhangi bir soruşturma yürütülecek midir?
4) Emniyet teşkilatında son 6 ay içinde çok sayıda Emniyet mensubunun çeşitli kereler görev yerlerinin değiştirilmesinin Bonzai ile etkin mücadeleyi zayıflattığı iddia edilmektedir. Emniyet’in Bonzai ile etkin mücadele etmesini sağlamaya yönelik önlemler neden alınmamıştır?
5) Bonzai kullanımının standart laboratuvar testleriyle yapılan taramalarda saptanamadığı görülmektedir. Bu nedenle de denetimli serbestlikten yararlananlar arasında kullanımının hızla arttığı ifade edilmektedir. Bonzai ve türevlerini tespit edecek laboratuvar ve donanım altyapısı neden oluşturulamamıştır?
6) Bonzai’nin özelikle çocuk ve ergen kullanıcılar arasında büyük yaygınlık kazandığı göz önüne alındığında, neden bugüne kadar gerekli Çocuk ve Ergen Madde Bağımlıları Tedavi Merkezi (ÇAMATEM) altyapı ve kapasitesi oluşturulamamış ve ihtiyaç duyulan ergen ve çocuk psikiyatristi kadrosu tesis edilerek gereken atamalar yapılamamıştır?

KENTSEL DÖNÜŞÜM VE BONZAİ İLİŞKİSİ ARAŞTIRILDI MI?

7) Bonzai arzının ve kullanımın yaygınlaşmasında özellikle İstanbul ve Bursa’daki problemli kentsel dönüşüm projelerinin etkisi olduğu iddia edilmektedir. Bu şehirlerdeki kentsel dönüşüm projeleri öncesi kapsamlı sosyal etki değerlendirme çalışmaları yetkin uzmanlar tarafından yürütülmüş müdür? Bu çalışmalarda Bonzai riskiyle ilgili olarak herhangi bir bulguya rastlanmış, herhangi bir öngörüde bulunulmuş mudur?
8) RTÜK, Bonzai tehlikesi hakkında vatandaşları uyarıcı yayın yapan haber kanallarına “Bonzai” ifadesini kullandıkları için yüksek miktarda cezalar kesmektedir. Bu tavrın kamuoyunda bilinç ve farkındalık yaratılmasının önünde engel oluşturduğu ifade edilmektedir. RTÜK’ün Bonzai ile mücadelenin önünde engel olmaktan çıkıp, Bonzai ile etkin mücadelenin bir aracı olması için ne gibi önlemler düşünülmektedir?
9) Recep Tayyip Erdoğan önümüzdeki süreçte Cumhurbaşkanlığı kampanyasından vakit bulup Bonzai ile etkin bir şekilde mücadele edebilecek midir? Bonzai ile mücadele Cumhurbaşkanlığı koltuk hırsına feda mı edilecektir? Erdoğan’ın kariyer planlaması Bonzai nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yaşama hakkında daha mı değerlidir?

POLİSİ DAVUL ZURNAYLA KARŞILAMIŞLARDI

Bursa son dönemde bonzai ölümleri ve operasyonlarıyla gündemde. son olarak 24 Haziran’da boş bir arsada bulunan 18 yaşındaki Tugay Temiz’in bonzai nedeniyle öldüğü haber oldu. Temiz’den önce 28 yaşındaki bonzai kullanıcı Evren Aslan da Bursa’daki evinde ölü bulundu. Bursa’da arı Bonzai Sokağı’na çıkan Meydancık Mahallesi’ne hazıran ayında yapılan operasyonda polis mahalleli tarafından davul ve zurnayla karşılanmış, mahalleliler bonzai kullanım yaşının 10’a kadar düştüğünü söylemişti. radikal.com.tr

 

Bonzai bir laboratuvar kazasıydı

Bonzaiyi ilk içtiğimde, 'İnsan bunu neden içsin' diyordum

Prof. Dr. Arif Verimli: Bonzainin içinde ne var; bilmiyoruz