Bor madeniyle ilgili çalışmalar yapan Prof. Gencer: CIA markajındayız

Bor madeniyle ilgili çalışmalar yapan Prof. Gencer: CIA markajındayız
Bor madeniyle ilgili çalışmalar yapan Prof. Gencer: CIA markajındayız
Dünyadaki ünlü fizikçilerin katılacağı ve gelecek yıl yapılacak Uluslararası Süperiletkenlik ve Manyetizma Konferansı'nın tanıtımını yapan Komite Başkanı Prof. Dr. Ali Gencer, dünya genelindeki bor rezervlerinin yüzde 72'sine Türkiye'nin sahip olduğunu söyledi.Prof. Dr. Gencer, , bu madenin şu an ABD, Çin ve Japonya gibi ülkelere tonu 400 dolardan satıldığını söyledi. Oysa 100 gram işlenmiş borun 600 Euro'ya ithal edildiğini belirten Prof. Dr. Gencer, yaptıkları çalışmalarda Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA) tarafından izlendiklerini söyledi.
İlki geçen yıl Side'de yapılan ve bu yıl ikincisi yine Antalya'da gerçekleştirilecek Uluslararası Süperiletkenlik ve Manyetizma Konferansı'nın tanıtımı Porto Bello Otel'de yapıldı. Tanıtıma, yürütme komitesini oluşturan Fırat Üniversitesi'nden Prof. Dr. Yıldırım Aydoğdu, İnönü Üniversitesi'nden Prof. Dr. Eyyuphan Yakıncı, Ankara Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ali Gencer, Çukurova Üniversitesi'nden Prof. Dr. Bekir Özçelik ve TOBB Üniversitesi'nden Dr. Ali Bozbey katıldı.
Komite Başkanı Prof. Dr. Ali Gencer, geçen hafta duyurusunu gerçekleştirdikleri konferansa daha şimdiden 200 profesörün katılım için başvurduğunu söyledi. Etkinliğin gerçekleştirileceği 25- 30 Nisan 2010 tarihine kadar 111 ülkeden en az 1000 katılımcı beklediklerini ifade eden Prof. Dr. Gencer, katılımcılar arasında 2007 yılı Nobel ödüllü bilim adamlarından Prof. Dr. Albert Fert ve Prof. Dr. Peter Grünberg ile 2009 yılı Nobel adayı Japon fizikçi Prof. Dr. Yoshie Tokura'nın da yer aldığını söyledi. Prof. Dr. Gencer, yaklaşık 1 milyon TL'ye malolan organizasyon için uluslararası 4 sponsor bulduklarını söyledi.
Prof. Dr. Ali Gencer, bor madenlerinin süperiletkenlik dışındaki birçok alanda kullanıldığına değindi. Dünya genelindeki bor rezervlerinin yüzde 72'sine Türkiye'nin sahip olduğuna değinen Prof. Dr. Gencer, bu madenin şu an ABD, Çin ve Japonya gibi ülkelere tonu 400 dolardan satıldığını söyledi. Oysa 100 gram işlenmiş borun 600 Euro'ya ithal edildiğini belirten Prof. Dr. Gencer, bu madenle ilgili çalışmaların hızlandırılması gerektiğini açıkladı.
2004 yılında TÜBİTAK ile işbirliğinde çalışan Bor Enstitüsü'nün kurulduğunu çok yakın zamanda da süperiletkenlik üzerine yurtdışında lisansüstü çalışmalar yapmış öğretim üyelerinin bir arada çalışacağı Ulusal Süperiletkenlik Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin kurulması için gerekli hazırlıkları yaptıklarını söyleyen Prof. Dr. Gencer, “Proje Devlet Planlama Teşkilatı'nın onayına sunuldu. Yılbaşına kadar bu merkezi kurarız. Bu merkez ile süperiletkenlik konusundaki çalışmaları daha rahat yürütüp AB'nin hibe kaynaklarından istifade edebiliriz” dedi.
Bor minerallerinin gelecekte daha büyük önem taşıyacağını söyleyen Prof. Dr. Ali Gencer, şu anki kullanımı 80 milyar dolar olan bor madenlerinin İslam dünyasında kullanılmasına tedirginlikle bakıldığına değindi. Boru ayrıştırma işleminin çok pahalı olup ileri teknoloji gerektirdiğine değinen Prof. Dr. Gencer, bu madenin değerini yaşadığı şu örnekle anlattı:
“Dünyadaki tüm savaşların altında enerji olacak. Biz dünyada her yıl 3.5 milyar dolar ciro yapan İtalyan Columbus Superconductors firması ile görüşmek için o ülkeye gittik. Bize 3.5 saat ayırmaları çevremizde şaşkınlık yarattı. Firma çok büyük. Görüşmemiz manyetik tarama cihazlarının tabletlerinin Türkiye'de üretilebilirliğiydi. Biz görüşmeden ayıldıktan sonra öğrendik ki firmaya İtalyan ve CIA mensubu ajanlar gitmiş ve firma yetkililerini bizim neden orada bulunduğumuzla ilgili sorguya çekmiş. Bu olayın tedirginliğini uzun süre üzerimden atamadım.”

HULUSIUM DA BİZDE
Prof. Dr. Bekir Özçelik ise platin madenleri altında yatan hulusium elementinin uranyumdan 10 bin kat daha fazla enerji ürettiğini, Türkiye'nin, çıkarılması ve işlenmesi zor olan bu madenin de dünya genelindeki rezervlerinin yüzde 40'ının üzerinde bulunduğunu kaydetti. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/94834594834515

  YORUMLAR
  (15 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Hulusium Kismi Yaniltici - gyurtsever

  Haberdeki Hulusium aciklamasi bana dogru gibi gelmedi ve toplantiya katilan bir arkadasima olayi sordum. Bu arkadasimin da dogruladigi uzere, toplanti sonrasindaki kahve molasinda internette dolasan Hulusium emaili uzerine birkac espri yapilmis. Uzucu olan ise bu espriler sanki toplanti bildirisinin bir kismiymis gibi habere yansitilmis. Metni hazirlayan kisiyi, bu haberi okuyan kisilere bu ulkede nasil profesorler var sorusunu kafalarinda yanlis bir sekilde olusturttugu icin kiniyorum.

  Bekir Özeçelik - serversev

  Olayın aslını sizden öğrendiğimize göre yorumum için özür dilerim. Bu durumda habere böyle saçmalıkları bulaştıranları burada kınıyorum. Anadolu ajansının bu tür konularda daha bilgili ve dikkatli olmasını dilerim.

  serversev yorumuna yanıt - bekirozcelik

  Gazetede çıkan, sanki basın toplantısındaki bildiri metninde yazılmış ve benim ağzımdan çıkmış gibi nakledilmiştir. İşin aslı şöyledir: Haber aslında ayaküstü sohbet anında söylenen ve internette yazılan bir habere atıf yapılarak yapılmış bir konuşmadır. Bunun bilimsel temellere dayandırılarak yapılmış bir konuşma olmadığını ve bizim kongrenin basın bildirisi ile hiç alakalı olmadığını ifade etmek isterim.

  Farkında Olmak - onku03

  Görülüyor ki Radikal okurları arasında Profesörlerden öte bir sürü insan var. Yazık olmuş, o paneli bu züper zeki insanların yapması gerekirdi aslında. Hepsinde de direkt bir teslimiyet göze çarpıyor: adamlar haklıymış tarzında yaklaşımlar... Sorarım size, dünyanın neredeyse en pahallı benzinini tüketiyoruz, alternatif enerji kaynakları üzerinde daha yeni yeni bir uyanış var. Siz de durmuş, koskoca profesörlere saçmalamayın, biz sizden daha doğru biliyoruz, diyorsunuz. Buyrun basın açıklamasını siz yapın o zaman. Veya çözüm öneriniz nedir, onu söyleyin. Amerikalılar haklıymış deyince elinize ne geçiyor? Kendini onların kucaklarına bırakınca daha mı mutlu oluyorsunuz? Madem siz profesörlerden daha fazla bilgilisiniz, buyrun sizin çözüm önerinizi dinleyelim. Durun tahmin edeyim, "Türkiyenin rezervleri hiç bir işe yaramaz, bırakın Amerikalı ve Avrupalı çıkarıp alsın götürsün, geri getirip bize satsınlar, biz de uyuyalım" Sizin çözümünüz budur.

  Komplo teorilerini çok severiz.... - alik2ali

  Haberde de olduğu gibi, internet kullanan, eposta adresi olan herkese en az bir kere gelmiştir kesin, madenlerimiz ve amerika arası komplo teorileri bol bol üretilmiştir. Kendilerini milliyetçi sanan, Türkiyeyi çok sevdiklerini ifade eden insanlarda çok severler böyle söylentileri ve hemen atlarlar eserler gürlerler. Ülkemizin her karış toprağının altı inanılmaz madenlerle dolu olsun ne faydası varki. Haberde de belirtmiş prof. işleyemiyoruz. Ucuza satıp, işletmiş halde çok pahlıya alıyoruz. Suç kimde şimdi. Amerikada mı? Bilmem ne araştırma merkezi kurulacakmış. Bu merkezdeki cihazlar nerden alınacak acaba. Yine dünyanın parasını yatır ve böyle bir merkezi kur. Kaynak nerde? Dışarda... Adam sana yine yedirtmez. Haklıdırda... Buradaki durum şuna benzer.. Babası demiş çocuğuna : Niye çalışmazsın? Cevap vermiş: Masam yok. Babası masa almış. Ama çocukta tık yok. Demiş yine çocuğuna babası. Niye çalışmazsın. Baba şu eksik.. Böyle devam eder... Bor orda durur ama biz sadece deriz amerika engelliyor bişey yapamıyoruz.. Şu cihazımız yok bu merkezimiz yok... Sormak gerekiyor, acaba amerika, italya, fransa.... böyle işlemleri yapacakları merkezleri uzaydan ithal ettikleri ürünlerle mi kurdu?

  Ekonomi ve fizik - sguncer

  Islenmemis bor madenini degeri 200 dolar seviyesindedir. Dunyadaki pazar degeri ise yilda bir milyar dolar civarindadir. Yeryuzunde binlerce yil yetecek rezerv vardir. Turkiye'nin disindaki rezerv dunyayi bin yil idare eder. Boyle bir madenin ekonomik bir degeri sifira yakindir. Insaat icin kum cikartsaniz fiyati uc kat yuksektir. Superiletkenliginin olmasi, hidrojen depolamaya yaramasi vs. gibi yeni uygulamalar cikmasi durumunda bile bor hammaddesinin fiyati oyle 400 dolar seviyelerine bile gelemez. Kum ornegi burada gecerli. Deniz kumunu alip silikon yonga yapar ve uzerine bir pentium mikroislemci imal ederseniz 2 gramlik silikondan 200 dolarlik bir islemci cikartirsiniz. Bor hammaddesi icin de durum ayni. 10 kilo bor kullanarak uretilecek bir sodyum bor hidrur yakit pili ile kilolarca hidrojen depolayip arabanizi isletirsiniz - bunun toplam bor ihtiyaci 10 kilo olarak kalacaktir. Yakit pilinin fiyati 5bin dolar, icerdigi bor fiyati ise 2 dolar olacaktir - %0.04! Mesele bor degil... Hele hulusium hic degil (sayin Profesoru birileri keklemis olsa gerek, Hulusi diye bir bilimadaminin buldugu bir element ne yazik ki yok)

  bilgi ve teknoloji - tamara-2001

  bilgi ve teknoloji kimde ise her şeyin sahibi O'dur. piyasayı hammadde sahibi değil kullanıcısı belirler. hayatımız hep komplo teorileri. Allah'tan CIA var. yoksa nasıl yaşardık. Geri kalmışlığımızı, bilgisizlik ve fakirliğimizi nasıl açıklardık.