Bora Gezmiş'den Demirel açıklaması: Ne kadar överlerse övsünler

Bora Gezmiş'den Demirel açıklaması: Ne kadar överlerse övsünler
Bora Gezmiş'den Demirel açıklaması: Ne kadar överlerse övsünler
Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın idamlarında önemli rol oynayan Süleyman Demirel'in vefatının ardından Gezmiş'in ağabeyi Bora Gezmiş bir açıklama yaptı.

RADİKAL - Süleyman Demirel denince akla gelen en önemli olaylardan bir tanesi de Deniz Gezmiş , Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın idamlarında oynadığı roldü. Sol gazetesine Demirel'in vefatıyla ilgili bir açıklama yapan Deniz Gezmiş'in abisi Bora Gezmiş şunları söyledi:

"Ölünün arkasından konuşmak bizim açımızdan iyi bir şey değildir ama bize yapılanı da unutmamız mümkün değildir. Bugün ne kadar överlerse övsünler o üç gencin öldürülmesindeki rolünü gizleyemezler, günahını temizleyemezler. Hayırla yadedemiyorum. Biz sağken de söyleyeceğimizi söyledik zaten."

‘Evet’ dedi vekillerine baktı

Dönemin tanıklarından Gazeteci Altan Öymen , Denizlerin idamının oylandığı Meclis oturumunda Demirel’in tutumunu şu ifadelerle anlatıyor: “Demirel, Mobilya Yolsuzluğu’ndan yargılanan yeğeni Yahya Demirel’le ilgili olarak ‘25 yaşında çocukla uğraşıyorlar’ diyor. 6 Mayıs 1972’de idam edilen Deniz, Yusuf, Hüseyin’in idam kararları oylanıyordu. Süleyman Bey AP Grubu’nun en önünde oturuyordu. Elini 'idama evet' için kaldırdığında arkasına dönüp baktı, herkesin kaldırıp kaldırmadığını kontrol ediyordu. Sonra vakur bir ifadeyle önüne döndü. İdamlar kabul edilmişti. Deniz ve Yusuf da 25 yaşındaydı. Hüseyin ise 23’ündeydi...”


  http://www.radikal.com.tr/138068713806872

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  hüssss - user448420

  mekanı cehennem olsun

  Ülkenin başına ne geldiyse.... - ARAGORA

  En az yarısı onun yüzündendir...Cumhuriyet tarihinde ,görülmemiş en yüksek enflasyon ve devalüasyon onun zamanında olmuştur..En büyük mali krize o sebebiyet vermiştir.(70 cente muhtaçlık durumu )..80 darbesi onun yüzünden olmuştur.Meclis ,6 ay boyunca Başkanını seçemezken,(bulun 256 yı seçelim başkanı,diyerek arabasına binip evine rahat rahat gitmiştir.Her cinayetin ardından ''kanları yerde kalmaz'' demiş.Ama o kanlar hep yerde kalmıştır.Çok sıkışınca da ''her vatandaşa bir polis mi vericez'' demiştir..Darbe ile gitmiş ve darbe anayasasıyla C.Başkanı olmuş ve buna hiç itiraz etmemiştir..Askeri vesayet altında pek güzel kafasını bulmuştur..Gülmüş oynamış eğlenmiştir.Ege sorunu,Kürt sorunu,Ermeni sorunu,Kıbrıs sorunu ,AB sorunu ile dalga geçmiş ve günümüze hala çözümsüz olarak ulaşmalarında büyük rol oynamıştır..