Borçka'daki sel felaketinde devlet mi suçlu vatandaş mı?

Haber: ÖMÜR AVCI / Arşivi
MUHAMMET KAÇAR / Arşivi
HAKAN AYDIN / Arşivi

ARTVİN - Borçka’da heyelanda yıkılan dört katlı evin enkazından dördüncü ceset de çıkarıldı. Ali Demirci’yle birlikte Artvin’in Borçka ilçesinde sonbahar yağmurunun tetiklediği felakette ölenlerin sayısı beşe yükseldi. Çevre Bakanı Veysel Eroğlu, önceki gün, insanlara mezar olan binanın ‘dere yatağı’nda olduğunu söylemişti. Felakette ailesinden dört kişiyi yitiren Hızır Demirci ise heyelana evin hemen üstünden geçen yeni yol inşaatının neden olduğunu öne sürdü. Aynı evde ölen Gülsüm Demirci’nin enkaz altından sağ çıkarıldığı ancak ‘dozer kepçe’sinde hastaneye yetiştirilmeye çalışırken öldüğü ortaya çıktı.
Artvin’in Borçka ilçesinde çarşamba günü başlayan yağışın ardından ölü sayısı beşe yükseldi. Kale köyünde çöken dört katlı binada ölen 60 yaşındaki Ali, 28 yaşındaki Gülsüm, 65 yaşındaki Hacer ve 17 yaşındaki Neşe Demirci ile Demirciler köyündeki evinde boğularak hayatını yitiren 82 yaşındaki Nafiye Şimşek dün toprağa verildi.
Ali Demirci’nin enkazdaki cesedine dün ulaşılabildi. Demirci’nin cesedi bulunmadan önce enkazın üzerinde iş makinelerinin çalıştırılması öfke yarattı. Ali Demirci’nin kardeşi Hızır Demirci, ‘yol inşaatı’nı sorumlu tuttu: “Heyelan olan yerin yukarısından yol geçirdiler. Bu yolu kim yaptıysa bunun hesabını ödeyecek. Devlet mi yoksa millet mi suçlu? Bu ortaya çıkmalı. Kale köyüne dağı ortadan yarıp yeni yol geçirdiler. Bu hesabı kim ödeyecek? Biz zaten ödedik hesabımızı. Burada patlak yerler vardı, neden oturma izni verdiler?”

Niye helikopter yoktu?
Hızır Demirci, yeğeninin eşi Gülsüm Demirci’nin ölümünü anlattı: “Çocuğu Beyzanur kucağındaydı. Çocuğu komşular aldı. 20 dakika içinde de Gülsüm’ü çıkarmayı başardık. Yaralıydı, ağzından kan geliyordu. Sonra yetkililere ulaşmaya çalıştık. Sağlıklı iletişim kuramadık. Ulaştığımız yetkililer de yollar kapalı olduğu için yardım gönderemedi. Kepçeye koyarak hastaneye götürmeye, kalp masajı yapmaya çalıştık. Kepçeyle hastaneye giderken heyelana kapılacaktık. Canımızı zor kurtardık. Artvin için heyelan ve sel uyarısı yapılmıştı. Bir helikopter hazırda bekletilemez miydi? İki saat uğraştık. Bir petrol istasyonuna sığındık. Yaralımız orada hayatını kaybetti.”
Felakette asfaltı ve istinat duvarı bir ay önce yenilenen Borçka-Hopa karayolunun büyük bölümün yok oldu.