"Bordo Bereli" olmak için şartlar belirlendi

"Bordo Bereli" olmak için şartlar belirlendi
"Bordo Bereli" olmak için şartlar belirlendi
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) sözleşmeli Bordo Bereli alacak. "Bordo Bereli" olmak için şartlar nelerdir?

Bölgedeki güvenlik sorunları ve terör olaylarının artması nedeniyle Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın (ÖKK) görev sahası genişledi ve buna bağlı olarak personel ihtiyacı da arttı. Buna göre, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) sözleşmeli subay ve astsubayları doğrudan ÖKK personeli olarak görevlendirebilecek.

Habertürk gazetesinden Murat Gürgen’in yaptığı habere göre, adayların Özel Kuvvetler kursu için aranan sağlık şartlarına sahip olmaları gerekiyor. Sözleşmeli Subay ve Astsubay Yönetmelikleri’nde Temmuz ayında yapılan değişiklikle, TSK’ya doğrudan ÖKK’da görev yapmak üzere sözleşmeli subay ve astsubay alınabilmesinin önü açılmıştı. Bu kez TSK Subay ve Astsubay Atama Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldı ve söz konusu personelin atanma usulü de belirlendi. Böylece uygulamaya geçişin son adımı atıldı.

SÖZLEŞMELİ SUBAY VE ASTSUBAYLAR BORDO BERELİ OLARAK GÖREV YAPABİLECEK

Mevcut uygulamaya göre; Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın personel seçimi kuvvet komutanlıkları ile Jandarma Genel Komutanlığı’nda yapılıyordu. Yeterli personel temin edilememesi halinde Özel Kuvvetler Komutanlığı, dağ-komando veya paraşüt kursu görmüşler öncelikli olmak üzere “gönüllülük” esasına göre personel seçimi yapıyordu. Atama Yönetmeliği’ne “Doğrudan Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda görev yapmak üzere TSK’ya alınan sözleşmeli subay ve astsubaylardan askeri eğitimlerini başarı ile bitirenlerin atamaları Özel Kuvvetler Komutanlığı’na yapılır” maddesi eklendi.

Buna göre TSK, doğrudan “Bordo Bereli” olarak görev yapmak üzere, sözleşmeli subay ve astsubay istihdam edebilecek. Doğrudan ÖKK’da görevlendirilen sözleşmeli subay ve astsubaylar, sağlık yeteneklerini kaybetmedikleri sürece, ilerleyen yıllarda farklı kadrolarda görevlendirilemeyecek. Sözleşmeli subay ve astsubaylar öncelikli olarak ÖKK bünyesinde çok özel bir eğitimden geçirilecek. Bordo Bereliler 3 farklı dalda toplam 47 ders görecek.