Bordo bereliler sınırda

Hakkari Çukurca'daki yedi boş köye askerler yerleşti. Bölgeye sivil alınmıyor. Üzümlü Köyü'ne de sadece burada yaşayan köylüler girebiliyor. Bordo bereliler Hakkari'deki Taktik Kuvvetler Sınır Alay Komutanlığı'na gitti

HAKKARİ - Kuzey Irak’a yapılması planlanan sınır ötesi operasyon öncesinde hareketlilik sürüyor. Hakkari'nin Çukurca İlçesi'ndeki 3'üncü Sınır Jandarma Alay Komutanlığı’na daha önce takviye olarak getirilen askeri birlikler, 1993-1996 yılları arasında terör nedeniyle boşaltılan yedi köye yerleşti. Sıfır noktasındaki Çayırlı, Pınarlı, Kınık, Kandil, Karasu, Sarp ve Uzundere köylerinin bulunduğu alan ise ‘Askeri Bölge’ ilan edildi. Bu yerlere tek giriş istikameti olan yola kurulan kontrol noktasından ise sivillerin girmesi yasaklandı. Kuzey Irak topraklarına sıfır noktasında olan ve kara harekatının başlayacağı yerler arasında gösterilen bu bölgeye askerlerin yerleşmesinden sonra geceleri sık sık silah ve havan topu atışları duyulmaya başlandı.

HERKESE KİMLİK KONTROLÜ

Sınır ötesi operasyona hazırlık olarak bölgeye sevkıyat yapılırken sınırın sıfır noktasındaki Çukurca-Uludere ve Çukurca-Hakkari karayolunda kontroller artırıldı. Şafak vaktiyle birlikte, makinalı tüfeklerle birlikte güzergahı denetleyen askerler mayın taraması da yapıyor. Narlı ve Cevizli köylerinden yük hayvanlarıyla inen sivil vatandaşlar hem kimlik kontrolünden hem de üst aramasından geçiriliyor.

ÜZÜMLÜ ASKERİ BÖLGE İLAN EDİLDİ

Çukurca’daki sıfır noktasında bulunan ve bir çok kez PKK’lı teröristlerin baskınına ugrayan Üzümlü Karakolu’na bir kilometre uzaklıktaki Üzümlü Köyü’ne de, burada yaşayan vatandaşların dışında kimse alınmıyor. ‘Askeri Alan’ sınırlaması içine alınan bu bölgeye de gazeteciler sokulmuyor.

ÖZEL KUVVETLER DE GELDİ

Kuzey Irak’a yapılması planlanan olası sınır ötesi operasyonuna destek vermek için de Hakkari’nin sıfır noktasında bulunan Taktik Sınır Alay Komutanlığı’na Özel Kuvvetler Komutanlığı timleri de geldi. Sayısı açıklanmayan bordo berelilerin, operasyonun başlamasıyla birlikte görev alacağı öğrenildi.

HELİKOPTER TRAFİĞİ

Bu arada Hakkari kent merkezinde sabah saatlerinde yoğun bir helikopter trafiği yaşanması dikkat çekti. Hakkari Dağ Komando Tugay Komutanlığı’ndan havalanan beş helikopterin, sınır bölgelerindeki Yüksekova ve Çukurca yönüne gittiği görüldü. (dha)