Born: Aralıkta tarih verilebilir

Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Wolf -Ruthart Born, AB Komisyonu'nun ekim ayında açıklayacağı Türkiye ilerleme raporunun olumlu olacağını tahmin ettiğini, aralık ayında da Türkiye'ye müzakere tarihi verileceğini düşündüğünü söyledi.

İSTANBUL - Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Wolf -Ruthart Born, AB Komisyonu'nun ekim ayında açıklayacağı Türkiye ilerleme raporunun olumlu olacağını tahmin ettiğini, aralık ayında da Türkiye'ye müzakere tarihi verileceğini düşündüğünü söyledi.
'Azınlık hakları yeterince sağlanamadı'
Alman-Türk Diyalog Evi'nde yapılan 'İslam ve Avrupa' konulu konferansın kapanışında konuşan Born, Türkiye'deki reform sürecine karşın azınlık haklarının yeterince sağlanamadığını ileri sürdü. Born, bunun da Türkiye'nin AB üyeliği açısından önemli bir handikap oluşturduğunu ifade etti. Born, "Türkiye'nin AB üyeliğine nasıl bakıyorsunuz" sorusunu ise şöyle yanıtladı:
"Türkiye bir yıl öncesine kıyasla çok önemli başarılar kaydetti. Reformların uygulanması çok önemli. Dini azınlıklar konusunda da yapılması gereken çok şey var. Vakıf ve cemaatlerin tüzelkişiliği hâlâ sorunlu. Vakıf mallarının tüzelkişiliği olmaması nedeniyle garanti altına alınamaması bunlardan biri. Bir de Heybeliada'daki ruhban okulu konusunda sorun yaşanıyor."
Almanya'nın Türkiye'nin AB üyeliğine nasıl baktığı yolundaki sorular üzerine de Born, "Ben size Almanya Başbakanı'nın bu konuda söylediklerini açıklayabilirim. Ekim ayında AB Komisyonu ilerleme raporunun olumlu olacağını tahmin ediyoruz. Aralıkta da müzakere için tarih verileceğini düşünüyorum" dedi.