Borsada da 'Galip'

Borsada da 'Galip'
Borsada da 'Galip'
Cinayete azmettirmekten tutuklanan işadamı Galip Öztürk, borsada 'aldatıcı işlemlerle' milyonlarca liralık vurgun yapmakla da suçlandı.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU / Arşivi

Kan davasından dolayı altı cinayeti azmettirmekle suçlanan Metro Turizm’in sahibi ünlü işadamı Galip Öztürk’ün soruşturma dosyasına borsa manipülasyonlarıyla milyonlarca lira vurgun yaptığı iddiaları da girdi. Cinayet, rüşvet, tehdit suçlamalarıyla tutuklanan Öztürk’ün İMKB ’de aslında halka arz edilemeyecek durumdaki şirketlerin mali tablolarıyla oynadığı ileri sürüldü. 2009 yılında, kamuoyunda ‘keriz silkeleme’ olarak bilinen borsa manipülasyonu operasyonunda gözaltına alınıp işlem yasağı konulan fakat daha sonra bu yasağı Eylül 2010’da kaldırılan Öztürk’ün, tüm uyarılara rağmen Sermaye Piyasası Kanunu’na aykırı işlemlerine devam ettiği belirtildi.
2009 yılında gözaltına alınıp, borsada işlem yasağı konan Galip Öztürk bu davadan halen yargılanıyor. Bu süreçte Galip Öztürk, sahibi olduğu Metro Holding, Atlas Yatırım Ortaklığı ve Metro Yatırım Ortaklığı şirketlerinin manipülatif işlemler gerçekleştirmemesi konusunda defalarca Sermaye Piyasası Kurulu tarafından uyarıldı. Soruşturma dosyasına göre, 2010 yılında borsada yine yasalara aykırı işlemler yaptığı tespit edildi. Öztürk uyarılara rağmen bu işlemlerden vazgeçmeyince polis takibine alındı.
Öztürk’ün geçen yıl halka arz ettiği Van Et ve Mepet’in mali tablolarında usulsüzlükler yaptığı, bu şirketleri halka arz ettikten sonra da kendisi alım satım yaparak manipülatif işlemler gerçekleştirdiği ileri sürüldü. Bu işlemler sonucunda borsadaki yatırımcıların SPK’ya şikâyette bulunduğu belirtilerek, Ağustos 2011’de 8.5 TL olan Mepet’in fiyatının Şubat 2012’de 2.78 liraya kadar düştüğüne dikkat çekildi.
Galip Öztürk’ün Sermaye Piyasası Kanunu’na aykırı işlemlerinin Sermaye Piyasası Kurulu Gözetim ve Denetim Dairesi uzmanları tarafından yapılan bilirkişi incelemesi sonucu tespit edilerek, bir raporla özel yetkili İstanbul Başsavcılığı’na sunulduğu vurgulandı. Soruşturma dosyasında şu ifadelere yer verildi:
“Galip Öztürk 2010 yılından sonra Metro Grubu şirketlerinden Mepet, Van Et ve Avrasya Gayrimenkul’ün aldatılan İMKB yatırımcılarına halka arzına odaklanmış, Mepet ve Van Et şirketlerinin halka arzında şirket mali tablolarında usulsüzlükler yaparak ve fiktif (aldatıcı işlemler) borsa işlemleri ile normalde halka arz edilerek, yatırımcılara satılamayacak şirket hisse senetlerinin satışına ortam oluşturmuştur.”